Nyheter24
Annons

Vann på en minut – bad om ursäkt till publiken

Publicerad: 4 juli 2025, kl. 15:20
Uppdaterad: 4 juli 2025, kl. 15:32
Ben Shelton. Arkivbild. Foto: Kirsty Wigglesworth/AP/TT

70 sekunder och fyra slag. Det var allt amerikanen Ben Shelton behövde för att gå vidare från den andra rundan i dagens Wimbledon-match. Efter segern bad han om ursäkt till publiken. Jag är ledsen att ni inte fick se mer tennis, sade amerikanen i sin segerintervju.

Efter att under torsdagskvällen vunnit de två första seten med 6–2 och 7–5 mot 87:e rankade Rinky Hijikata hade världstian Shelton ledningen med 5–4 i game och skulle serva för segern.

Då valde domaren att avbryta matchen på grund av att det blivit för mörkt ute – till Shelton och publikens stora frustration.

I stället tvingades amerikanen återvända till gräset under fredagen i vad som kommer att bli hela turneringens – förmodligen – kortaste match under en dag.

Shelton bombade in tre serveess och en serve som Hijikata inte lyckades returnera – sedan var matchen slut.

– Det var väldigt annorlunda att komma hit och spela, vad var det, typ 50 sekunder i dag. Jag får nog gå till träningsplanen nu, sade Shelton i segerintervjun.

Han fortsatte skämtsamt på frågan om han var besviken över att det inte blev fyra serveess:

— Det finns saker att förbättra efter dagens insats. Men jag kunde inte vara gladare efter vad jag kom hit och gjorde. Jag är ledsen att ni inte fick se mer tennis.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons