Nyheter24
Annons

Mästerskap – då vaknar Blackstenius: ”Jag njuter”

Publicerad: 14 juli 2025, kl. 14:28
Stina Blackstenius jublar efter att ha satt sitt 15:e mästerskapsmål i karriären. Målet betydde 1–1 när Sverige vände underläge till seger, 4–1, i lördagens EM-match mot Tyskland. Foto: Adam Ihse/TT

En sak är säker när mästerskapen kommer. Stina Blackstenius vaknar till liv. Jag njuter av att vara här, säger anfallaren, nu uppe i 15 mästerskapsmål, inför EM-kvartsfinalen.

Lotta Schelin är fortfarande bättre med sina 18 mål. I övrigt är ingen svensk spelare nära Stina Blackstenius målfacit i de stora mästerskapen.

Den 29-åriga anfallaren har gjort sju mål i OS, tre i VM och nu fem i EM, efter att ha stått för två av Sveriges fullträffar under gruppspelet i Schweiz.

— Jag njuter av att vara på mästerskap. Det är något med de här matcherna som gör det lite extra speciellt, säger Blackstenius inför torsdagens kvartsfinal mot England i Zürich.

Stödet på läktarna bidrar ytterligare till tändvätskan, säger hon.

— Det finns mycket som driver mig, hela ”setupen” med alla supportar och att veta att det finns familj och vänner på plats. Ja, mästerskap … det är svårt att sätta ord på.

Annons

Tung säsong

När hon får veta att hon närmar sig Schelin och sedan tidigare passerat anfallsikoner som Hanna Ljungberg (12 mästerskapsmål), Lena Videkull (12) och Victoria Sandell (10) är det ändå speciellt.

— Det är inget jag har reflekterat över utan jag är glad varje gång jag får göra ett mål i Sverigetröjan. Men det är klart, när du säger det så känns det väldigt stort. Och jag hoppas såklart att det blir ytterligare några.

Stina Blackstenius har egentligen haft en ganska tung säsong. Men när det bränner till, i de viktigaste matcherna, har hon för vana att slå till. Hon har gjort mål i en OS-final, avgjort flera utslagsmatcher i mästerskap och i slutet på maj sköt hon Champions League-titeln till Arsenal. Blackstenius byttes in och avgjorde finalen mot Barcelona efter att dessförinnan varit fast i en tuff måltorka och fått begränsat med speltid.

Men landslagsledningen har aldrig tvivlat.

Annons

— För oss är hon väldigt värdefull, säger Sveriges assisterande förbundskapten Magnus Wikman.

— Hon har många matchminuter per samling med landslaget och det hjälper säkert henne också att känna sig viktig och trygg. I Arsenal har de i perioder valt andra spelare.

Passar Sverige bra

Sättet svenska landslaget spelar på under förbundskapten Peter Gerhardsson – hög press, snabba omställningar – är också som klippt och skuret för Blackstenius.

— Vi spelar en fotboll där hennes egenskaper – fart, löpvilja och styrka – är viktiga. Och det känner hon nog också, att vi utnyttjar det.

15 mästerskapsmål skojar man inte bort?

— Nej, det är bra. Hon känns alltid harmonisk när vi har mästerskap. Hon är villig att göra det här jobbet. Hon är en väldigt, väldigt duktig forward med egenskaper som passar svenska landslaget under Peter Gerhardsson.

Fakta: Blackstenius mästerskapsmål

OS 2016: 2 mål.

EM 2017: 2 mål.

VM 2019: 2 mål.

OS 2021: 5 mål.

EM 2022: 1 mål.

VM 2023: 1 mål.

EM 2025 (pågår): 2 mål.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons