Nyheter24
Annons

Ryska ”neutrala” skidskyttar portas från OS

Publicerad: 28 aug. 2025, kl. 16:36
Det kommer inte tillåtas några ryska och belarusiska skidskyttar under OS i Milano-Cortina 2026. Arkivbild. Foto: Henrik Montgomery/TT

Vissa ryska och belarusiska idrottare får chansen att ställa upp under neutral flagg vid OS i Milano/Cortina 2026. Men för skidskyttarna är dörren stängd.

Ämne:

Belarus

Internationella skidskytteförbundet, IBU, meddelar att inga aktiva kommer tillåtas tävla under neutral flagg i OS – och därmed blir det ingen plats för vare sig ryska eller belarusiska skidskyttar.

Anledningen är att endast de som redan är godkända att tävla i IBU:s egna tävlingar, som världscupen, kan kvalificera sig till OS. Eftersom åkare från Ryssland och Belarus varit avstängda sedan invasionen av Ukraina 2022 är de uteslutna.

”I IBU:s tävlingsregler finns det inget utrymme för neutrala idrottare”, skriver förbundet i ett uttalande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons