Häcken jagar SM-guld men man fick ingen strålande start borta mot AIK på Skytteholm.
Hemmalaget "Gnaget" tog tidigt ledningen genom Villemo Dahlqvist och strax innan paus fick även Häcken-mittfältaren Johanna Fossdalsá Sörensen kliva av med en befarad knäskada.
Häcken, anförda av skyttedrottningen Felicia Schröder, gav dock inte upp hoppet. Den 18-årige supertalangen rann igenom och kunde sätta dit kvitteringen och sitt 26:e mål för säsongen precis före paus.
Schröder återigen
I den andra halvleken tog AIK tillbaka ledningen genom Adelisa Grabus från straffpunkten. Kort därefter replikerade Häcken återigen, denna gången genom Anna Anvegård och vändningen var påbörjad. Schröder satte sitt andra för dagen och Anvegård hann även med att sätta en frispark innan brasilianskan Helena fastställde slutresultatet.
— Väldigt tuff match. Vi gör väl inte en jättebra match, säger Anvegård i SVT:s sändning efter matchen.
Det var ett annat Häcken i den andra halvleken. Någon som Anvegård håller med om.
— Vi sade till varandra (i paus) att vi skulle ta det lite lugnt. Det kändes som att vi var väldigt stressade. Sen smäll på bara.
Häcken klev, i och med segern, upp i serieledning av damallsvenskan. Den serieledningen hade Malmö FF chans att ta över senare under eftermiddagen vid seger borta mot Kristianstad.
MFF missade chansen
Så såg länge fallet ut att bli sedan den serbiska landslagsspelaren Miljana Ivanovic klivit fram för de himmelsblå. Med en perfekt avvägd nick på Nathalie Hoff Perssons inlägg från höger satte Ivanovic sin andra fullträff för säsongen.
Kristianstad fick dock sista ordet genom Mathilde Janzen som kvitterade till 1–1 i den 86:e matchminuten.
Det oavgjorda resultatet innebär att Häcken är i ensam serieledning av damallsvenskan. Hammarby ligger tvåa, en poäng bakom och på samma poäng som MFF på tredjeplats. Skåningarna har dock sämre målskillnad.
Det återstår sju omgångar av serien.
