Stockholm

Robinho har Citys fulla stöd

"Inga anklagelser har riktats", skriver klubben i ett pressmedelande.


Läs mer

En redan turbulent månad har blivit ännu värre för Robinho. I går arresterades den brasilianske stjärnan, anklagad för att ha våldtagit en 18-årig kvinna under en fest förra månaden.

25-åringen förnekar dock alla anklagelser. Den förre Real Madrid-spelaren, som har släppts mot borgen, har enligt Globo Exporte talat med Brasiliens förbundskapten, Dunga. Då ska spelaren ha sagt att han är helt oskyldig.

Klubben, som under dessa två dagar inte gett någon kommentar, skriver i ett pressmedelande att de har varit i kontakt och hjälpt både Robinho och Polisen. De konstaterar att båda parterna har klubbens fulla stöd och menar att inga anklagelser har riktats mot spelaren. Uttalandet var dessutom klubbens enda.

Fortsättning lär följa

Magikern Robinho

Skrivet av:

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.