Västerås har hittat sin tränare

- 19/11/2009, 13:27 -

Trotjänare kliver ned i båset.

Västerås har hittat en ny tränare efter Lars Ivarsson. Det blir den tillförordnade tränaren Fredrik Nilsson som leder laget i allsvenskan under resten av säsongen. Till sin hjälp får han en annan gammal Västeråsprofil, den nu 48-årige Claes Lindblom.

Lindblom kom till VIK från Skellefteå 1988 och spelade för klubben under elva säsonger. Först mellan 1988 och 1996 därefter 1997/98 och slutligen 2000 till 2002.

– Vi har under en längre tid letat efter en assisterande tränare till Fredrik Nilsson och nu när vi lyckats göra klart Claes Lindblom känner vi att vi hittat det stöd till "Freddan" som vi sökte, säger klubbens sportchef Leif Rohlin till klubbens webbsida.

Claes Lindbloms kontrakt gäller resten av säsongen.

Hockeysverige.se

Skrivet av: