Dagens…

Det är dåligt med tofshållning these days men stoppar det mig?
Icke sa Nicke, vem Nicke nu är. Någon som vet? Skriv det i så fall här under så vida ni inte tror att det handlar om Angelica Lagergrens nya kärlek för då är ni nog fel ute, trots att han heter Nicklas.

Jag har skakat fram lite nya ”Dagens” dagen till ära – vi får se vad ni tycker om dem.
De kan komma att variera från dag till dag men konceptet ska försöka återkomma i alla fall ett par dagar i veckan.
Voila!

Vi kan ju börja med en gammal klassiker  – sprättbenet – som ingen mindre än Miss Natural Cycles och medlem i Hannalicious Sprättbens-squad – Lovisa ”Lojsan ”Wallin.
Hon är i Paris för att fira sin födelsedag och jag har fortfarande svårt att lägga den packningslista med tillhörande körschema som hon publicerat på sin blogg.

27 juni: flyger, käka middag ute: Reskläder + kvällslook
28 juni: Födelsedag, brunch och middag ute: behöver alltså två olika looks (förmodligen en till som jag bara ska fota)
29 juni: Kanske spa?, promenad ute, middag: behöver alltså baddräkt, dagslook och en kvällslook
30 juni: flyger hem, resekläder

Så vida hon inte planerar att fota varenda look framför Eiffeltornet så förstår jag inte upplägget. Njut av din Parisresa istället för att släpa runt på ett ombyte kläder att plåta för att sedan ta av direkt igen.
Fan, det här är Content-Kenzas fel.
Hon startade med att flyga till Paris för att skapa content inför lanseringen av nya Ivyrevel och sedan dess duger inte Sveriges gator länge till att fota kläder på.

Temptation Island-Oliver är dryga två år för sent ute med influencertrenden att bryta mot lagen genom att knalla omkring på tågspår.
SÅ JÄVLA DUMT!
Visst, han var influencer för två år sedan så han har nog ett gäng bra ”photo ops” att ta igen, men kan han inte böra med några som inte är olagliga?
Klicka på länken ovan om du vill veta mer.

Lisa Anckarman har pastelligt lila hår och jag tycker att det är såååååå snyyyyyyggt!
Lila eller ljusrosa – det är hugget som stucket!

John Guidettis sambo Sanna har tydligen blivit hackad på Instagram och det är fan lika tröttsamt varje gång.
Lär dig skilja på ”mitt och ditt”!!!!!

  

Ben Mitkus sambo Nicci Hernestig är uppe och leker i den stora influencersandlådan och måste man veta hur man håller en spade, att man inte kan äta en sandkaka och hur man markerar samarbeten.
Annars kan det resultera i anmälningar både till RO och KO och det är aldrig roligt! Fråga bara Kissie…

Jag kanske låter okänslig och rent av empatistörd med min fråga men förhoppningsvis förstår ni vad jag menar med min fråga.
Jag fattar att en graviditet förmodligen är bland det största som kan hända en människa, men att som Dasha gör – filmar videos när hon berättar för vänner och bekanta att hon är gravid och – som här – lägger in en ett event i midsommarfirandet för att berätta könet på bebisen.
De menar att de överraskade alla med att avslöja könet på sin bebis.
Om man överraskar med någonting, borde inte detta ”någonting” vara något som de som blir överraskade uppskattar mest av alla?
Givetvis gör Dashhlas detta allra mest för sin egna skull – sin egna och för Dashas Youtubekanal – och det är klart att kompisarna tycker att det är kul, men hon får det att låta som att det är för deras skull detta sker och så är det givetvis inte.

Är det så här när man väntar barn, att det känns som att man gör någonting som ingen annan i hela världen gjort före en och att det gör det okej att stoppa in sin graviditet och kommande bebis överallt och ingenstans oavsett sammanhang?
Jag är alltså genuint intresserad och inte bara en surmus. 🙂

Ps. Hur mycket störde det att texten var centrerad?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *