När följarna röstar hos Exonphspoilerse

Nessa på Exonphspoilerse närmar sig en halv miljon följare, vilket gör henne till lite av en auktoritet när det kommer till omröstningar.
De som följer hennes stängda konto tenderar att vara rejält insatta i de olika frågorna och så här svarade de när Nessa frågade om de två ”klaver-klivarna” Margaux ”Trappgate” Dietz och Matilda ”Toalettgate” Djerf – ”M&M” eller ”mini-Eminem” om du så vill.  Har du missat vad det här handlar om kan du klicka här för Margaux och här för Matilda.

Den första omröstningen handlade om vem följarna gillade bäst – Margaux Dietz eller Matilda Djerf – och hela 83% röstade på att de gillade Margaux bäst. Den omröstningen delade Nessa i en egen story och ställde en fråga till följarna:

Så nästa gång en influencer tabbar sig så får Matilda flest röster?

Detta ledde till en uppföljande omröstning efter att hon fått följande kommentar från en följare: 

Skillnad på att systematiskt trycka ner folk och att tabba sig en gång på Youtube. Tänker jag.

Nessa frågar följarna om de håller med, och hela 96% svarar att de gör det.
Inte för att vara den, men Margaux har väl tabbat sig några fler gånger än enbart med sin trappvideo? Jag tänker bland annat på det hon säger i SVTs dokumentären ”Kan vi förlåta Margaux”, bilderna på henne i ”black face” och när hon skrattade åt döda barn. Hon har även släppt boken ”Arnold åker till Sydafrika, där enbart vita människor fick ansikten. (Jag glömde den när jag först skrev texten.)
Jag säger inte att det skulle förändra resultatet från omröstningarna, men om rätt ska vara rätt tänker jag att allt ska inkluderas.

Vad tänker ni om det här?
Håller ni med Nessas följare?

37 kommentarer

Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!

    Att systematiskt var en vidrig chef och mobbare över en hel personalstyrka går väl inte att jämföra med någon som inte har koll på vad man gör eller inte. Margaux har ju endast pga sitt dåliga omdöme sabbat för sig själv, och för det fått bita i det sura äpplet. Helt två olika saker

    Jag tycker nog också att djerf är värre. Hon har ju riktat in sig på specifika personen där hon har haft ett maktposition. Dit folk måste gå varje dag med ont i magen. Margaux kan man ju bara sluta följa. Värre när det är ens lön och levebröd som står på spel.

    Vad var kritiken.om.hennes bok? Att det bara var färgade som ursprungsbefolkningen?

      Tvärtom.

      Ja visst ja, det hade jag faktiskt glömt bort.
      Jag ska genast uppdatera.

      Känns som att vi har kommit längre än att säga f*rgade! Är du gammal eller hur kommer det sig att du uttrycker dig så förelegat?

        Vad säger man då? Undrar genuint. Mörkhyad?

        Det ligger ingen värdering i att säga ”färgade”, skärp dig. Om du ska vara så jävla PK får du komma med förslag på ett alternativ, annars försöker du bara trycka ned andra.

        Det går att upplysa och rätta på ett schysst sätt, den här personen hade uppenbarligen inget ont uppsåt med att använda ordet. Det är dessutom inte alls lika omtalat som många andra ord som man inte bör använda, lätt hänt att någon helt enkelt inte har hört det.

          Färgade och svarta sa man på Min tid, ska de hålla på och ändra vartannat år så vet man ju inte vad man kan säga.

            Vilka är ”de”?

        Jag är själv afroamerikan, har noll problem med att någon kallar mig färgad. Sluta upp med att vara sekundärkränkt. Tack!

        På engelska är det ok att säga ”people of colour”.

          Lite knäppt egentligen, har inte alla en färg?

    Margaux känns ju inte elak, hon känns mer korkad

    Tänker att den största skillnaden ligger där

      Håller med. Den ena är elak den andra är korkad.

    Djerf är absolut värre jämfört med Margaux. Men tror att de flesta inte känner till allt annat som Margaux gjorde utan de tror att Trappvideon var det enda som gjorde att hon blev cancelled.

    Håller med om att det Djerf gjort är värre, då hon fått flera personer att må riktigt dåligt under en längre tid.

      Dessutom i en maktposition, gentemot riktigt unga tjejer – och där hon utåt spelat på imagen ”good girl”.

    M filmade även när hon lät sitt barn gråta sig till sömns som bebis. Hoppas hon slutat med sånt med barn 2, men måste vara rätt felfuntad för att göra så

    Var inne på Djerfs Instagram precis – senaste bilderna har köpta kommentarer, igen. Hon ångrar verkligen ingenting. Hon är verkligen vedervärdig och jag skäms nästan över att jag gillade henne så mycket tidigare.

      Total vidrig. Hon skäms inte ens över att hennes ansikte fallerat helt

      Det kanske är något du och många kan ta med er, att inte bygga upp en bild av hur någon är utan att känna personen. Ingen främling är värd att bygga upp som enastående.

      Värsta tycker jag var när hennes pojkvän enbart sa hur svårt det vara att se Matilda gå igenom allt. Ibsen dör intervjuen dör han dö så livrädd ut och kontrolleras av djerf. Man ba öh dina arbetstagare har haft en vidrig arbetsmiljö, kan va i sin ordning att lägga en tanke åt dom också. Nä usch ner med det företaget

        I den där intervjuen där hans såg*

        Ärligt talat, hur jobbigt är det att läsa igenom sin kommentar innan man publicerar?

          Jättejobbigt

            Jag är så ivrig iböand att jag glömmer att läsa innan jag skickar iväg. Team elsa!

    Jag tycker det blir fel att jämföra personer som gjort helt skilda saker. Som att något blir mer okej för en annan gjort något värre.

    OT: Underbaraclaras senaste inlägg, det här ständiga behovet mot att ställa stadsliv och landetliv emot varandra hela tiden (där såklart livet på landet är det absolut bästa i hennes värld) och att till och med i stan vinner ändå landetbarnen för dom är minsann mer självständiga där också. Haha alltså det är ju så självförhärligande hela tiden. Som att föräldrar till 14 åringar i stan springer med dom på allt bara för att dom bor i närheten. Some of us have day jobs liksom.

      Det kan omöjligt göra så ont i dig att någon njuter av sin tillvaro och val av boplats. Hon uttrycker bara vad hon har gjort för val i livet och att hon är nöjd med att bo på landet.

      Jag är uppväxt på en ö där jag ändå har haft relativt nära till innerstan (Stockholm) och även sommarställe i skärgården på sommarstället. Ingenting slår skärgården under sommaren, särskilt under barndomen. Varför skulle C inte njuta av att se friheten hennes barn har på landet?

      Stan har mycket skräp som inte är för barn och det är ett faktum att det finns barn som råkar ut för trista saker för att de har mycket frihet i stan och personer som utnyttjar att barnen står utan särskilt mycket vuxenkontakt, som kan hjälpa barnen till vettiga saker att hitta på.

      Tror själv att C har blivit väldigt populär för att hon presenterar det som många romantiserar…det gamla Sverige med natur, hemmafix och glada barn som inte stirrar på skärmar timmar i sträck.

        Jag tror du missförstod vad det var jag menade. Det handlar mer om att hon alltid har ett behov av att jämföra och tala ner andras val när hon ska lyfta sina egna. Det handlar inte alltid om landet va staden det handlar om inredning eller vanor eller intressen. Hon ska liksom alltid sätta saker mot varandra. Tycker faktiskt det blir lite töntigt att mena att barnen på landet är mer självständiga i staden än själva stadsbarnen. Till och med staden kan man hantera bättre om man gjort vuxit upp på landet.

        Sen har inte alla möjligheten att bo på landet av flera olika anledningar.

          Fast det finns ju studier på det där. Så töntigt eller inte, det är ju så.

          Och jo, alla har möjlighet att bo vart de vill. Det handlar oftast om bekvämlighet.

    Det är något riktigt obehagligt med personer som underhåller tanken om att genom rankning blir en alltid rätt/ok, oavsett om båda är rejält felaktiga.

    Pröva att underhålla tanken om att båda valen är skräp istället för att rättfärdiga risigt beteende!

      Jag tror de flesta är kapabla att ha två tankar i huvudet samtidigt. Om Mathilda istället ställs mot typ Putin i en omröstning är jag övertygad om att hon skulle få överlägset flest röster, det behöver inte betyda att de som röstat på Mathilda tycker hon är toppen.

    Asså hon va min guilty pleasure, men va tvungen o göra ny insta o nu accepterar hon inte 😭😂 saknar henne hahaha

      Men hennes sida är väl inte privat?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *