Nyheter24
Annons

Jace Witt: Det var verkligen inte ett val mellan två lika dåliga alternativ

Publicerad: 10 nov. 2016, kl. 11:19
Jace Witt skriver om Trumps valvinst. Foto: Privat/TT

Debattören: Om Hillary vunnit hade flickor lärt sig att de också kan bli presidenter, nu kommer pojkar lära sig att det är okej att trakassera kvinnor.

Många amerikanska medborgare som hade möjligheten att rösta i år valde att inte rösta på någon av kandidaterna eller att rösta blankt eftersom att de inte stödde någon av dem speciellt mycket.

Jimmie Åkesson uttalade sig även om detta och sa att ”välja mellan två dåliga ting inte brukar spela så stor roll”. Låt mig då säga såhär: Just nu så har Amerikas folk valt en president som vill riva Parisavtalet, sluta ge FN amerikanska skattepengar som går till ett program för klimatförändringen, som tror att globala uppvärmningen är en bluff och som sexuellt trakasserat kvinnor vid flera tillfällen.

Hillary Clinton är inte perfekt men hon har definitivt mer politisk erfarenhet, vill förbättra landet för alla människor och riskerar inte att starta ett tredje världskrig bara för att det var fel flingor till yoghurten på frukosten.

När folk kommenterar hur dålig Hillary är så är det mejlskandalen som huvudsakligen nämns, men samtidigt så litar människor på en snubbe som säger att han ska skapa jobb men inte exakt hur, säger att klimatförändringen är en lögn skapad av Kina, talar illa om kvinnor och tycker att rätten att få ta abort ska tas bort och att kvinnor borde ”straffas” på något sätt för det.

Något som vi verkligen kan se med det här valet är dock hur Hillary som kvinna trycks ner för att ”inte vara perfekt” medan Trump hyllas för att ”inte vara hemsk”. Donald må vara en duktig företagare men med den saknad av empati och konsekvenstänk som han har gör honom till en opassande president.

Jag säger inte att Hillary skulle varit den bästa presidenten som USA någonsin har haft men hon har kunskap och så hade det varit historiskt för alla icke-män där ute samt så hade hon inte varit den tickande bomben som nu blev vald. Så nej, att säga att ”välja mellan två dåliga ting brukar inte spela någon roll” är fel.

Om Hillary hade vunnit så hade flickor lärt sig att de också kan bli presidenter men nu när Trump vann så kommer pojkar lära sig att det är okej att trakassera kvinnor och bli president.

De som inte röstade gav Donald det här valet. Man behöver inte stödja Hillary Clinton till 100 procent men det finns i alla fall grader i helvetet och nu kommer en stor del av Amerikas befolkning vara förtryckta av översittare i minst fyra år framåt.

Jace Witt

Om skribenten

Jace Witt är 16 år. Hon är student och Youtuber.

Besök hennes Youtube.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons