Magnus von Horn. Arkivbild.
Magnus von Horn. Arkivbild. - Foto: Philipp Schmidli/AP/TT

Flera svenska Golden Globe-chanser

Svenske regissören Magnus von Horns film "Flickan med nålen", som är Danmarks Oscarsbidrag, är nominerad till en Golden Globe i kategorin bästa internationella film.


Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt Prenumerera
X

Gillar du artikeln?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.

Välj nyhetsbrev

Även svensk-iranske regissören Ali Abbasis film "The apprentice", om Donald Trump, finns med bland nomineringarna då skådespelarna Sebastian Stan och Jeremy Strong nomineras för sina prestationer.

Ytterligare en svenskchans finns i Lykke Li, som nomineras i kategorin bästa filmmusik tillsammans med Miley Cyrus och Andrew Wyatt för låten "Beautiful that way" från "The last showgirl".

Bland övriga nominerade finns som väntat Ariana Grande och Selena Gomez för musikalfilmerna "Wicked" och "Emilia Perez". Den sistnämnda filmen har flest nomineringar, tio stycken, följt av efterkrigsdramat "The brutalist" och thrillern "Konklaven".

Richard Gadd nomineras för sin Netflixsuccé "Baby reindeer".

"Insidan ut 2", "Den vilda roboten" och "Moana 2" finns bland de som kan vinna bästa animerade film.

Golden Globe är startskottet för den amerikanska galasäsongen och brukar ge en fingervisning om hur det går på den kommande Oscarsgalan.

Golden Globe-galan drevs tidigare av filmjournalisterna i Hollywood Foreign Press Association, men efter en omfattande korruptionsskandal lades organisationen ned tidigare i år.

Ett tv-produktionsbolag köpte loss själva priset och arrangerar numera galan, som i år äger rum den 5 januari. Galan leds av komikern Nikki Glaser.

TT
/
/
/
/
/
/
/

stats