Nyheter24
Annons

Kneecap i rätten – beslut dröjer till september

Publicerad: 20 aug. 2025, kl. 10:50
Uppdaterad: 20 aug. 2025, kl. 14:18
Mo Chara, som egentligen heter Liam O'Hanna, anländer till Westminster Magistrates Court i London. Den irländske rapparen har nekat till åtalet om terrorbrott. Foto: Joanna Chan/AP/TT

I dag inställde sig Mo Chara, från den irländska trion Kneecap, i rätten i London anklagad för terrorbrott. Efter bråk om åtalet var giltigt eller ej sköts förhandlingarna upp.

Vid 10.30 svensk tid svensk tid kom artisten till Westminster Magistrates Court i London tillsammans med sina bandmedlemmar i Kneecap. Polisnärvaron var stor och demonstranter med irländska och palestinska flaggor samt ”Befria Mo Chara”-skyltar fanns på plats, rapporterar Belfast Telegraph.

Artisten Mo Chara, från Västbelfast, utgör en tredjedel av den irisktalande rapgruppen. Han åtalades i maj för att ha visat en Hizbollah-flagga under en konsert på O2 Forum i Kentish Town i London i november förra året. Mo Chara har nekat till åtalet om terrorbrott.

Försvaret argumenterade för att åtalet väcktes för sent och därför bör ogiltigförklaras. De menar att den tilltalade åtalades den 22 maj i år – en dag efter sexmånadersgränsen för sådana åtal. Åklagarna hävdar att åtalet väcktes den 21 maj, precis inom tidsgränsen.

Domaren Paul Goldspring sade att han är ”medveten och angelägen” om att en ”snabb lösning” efterfrågas.

– Jag kommer att avvakta med mitt beslut i ett par veckor, säger han.

Fallet tas upp igen den 26 september.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons