— Det var bara SD som stod fast vid sin åsikt, säger Alexander Christiansson, SD:s kulturpolitiske talesperson.
SD hade lyft frågan om att bjuda in SVT-chefer för att informera politikerna om hur man arbetar med att förhindra desinformation och AI-genererat innehåll.
Bakgrunden är att SVT:s nyhetsmagasin Agenda använde ett videoklipp som visade sig vara AI-genererat.
Har beklagat
Klippet visade vad som verkade vara en polis från New York som skällde ut en person som arbetar för migrationsmyndigheten ICE. Klippet sändes i ett inslag som tog upp motsättningarna i USA kopplat till utvisningar av papperslösa.
Agendas ansvarige utgivare Michael Kucera har beklagat det skedda.
— Det hade varit en bra möjlighet för SVT att förklara och informera, säger Christiansson.
”Otäck debatt”
Han uppger att han vill kunna stå rakryggad inför sina väljare, som kanske inte har förtroende för SVT:s opartiskhet, och säga att SVT gör vad de kan för att vara opartiska.
— Jag tror att om man öppnar för en sådan möjlighet att kalla in en chef för ett mediehus så är vi inne på en farlig väg, säger utskottsordförande Mats Berglund (MP).
— Det är en ganska otäck debatt att politiken mer och mer går in och försöker misstänkliggöra medierna.
Liberalernas ledamot Malin Danielsson betonar att Sverige har fria medier och att det inte är politikens roll att ha åsikter om enskilda inslag eller program.
— Jag tycker inte det är märkligt att SVT skulle komma och ge information om hur man tänker arbeta med frågan. Det handlar inte om att ge någon en reprimand eller uppsträckning, säger Christiansson (SD).



.jpg)
