Nyheter24
Annons

Jan Emanuel i ny kung fu-reality: ”SVT är modiga”

Publicerad: 9 dec. 2025, kl. 07:00
Jan Emanuel i action i SVT:s nya kung fu-reality "Shaolin heroes". Foto: Lasse Winsløw Haynes/SVT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Den 2 januari är det premiär för den nya kung fu-realityserien ”Shaolin heroes” på SVT. Entreprenören och forna politikern Jan Emanuel är översvallande när han pratar om sin medverkan.

— I det här programmet hålls ingenting tillbaka. Man testas som person psykiskt, men primärt fysiskt hela vägen genom smärtan. Det enda jag undrar är hur de ska kunna få med hur det här egentligen gick till.

Deltagarna i "Shaolin heroes" i SVT: Jon Olsson, Matias Varela, Johan Jureskog, Pa Modou Badjie, Jan Emanuel, Johan Mjällby och Filip Dikmen. Foto: Lasse Winsløw Haynes/SVT

Långt över gränsen

Konceptet i ”Shaolin heroes” går ut på att deltagarna under tolv dagar underkastar sig hård fysisk träning och får jobba med sina inre demoner i ett tempel i Sydkorea – som de mytomspunna munkarna gjort i århundraden.

Annons

— Vi utmanas fysiskt på sätt som man inte tror att SVT skulle ställa sig bakom, säger Jan Emanuel.

Han beskriver det som att deltagarna pressades långt över gränsen för vad de trodde var möjligt.

— Jag har tränat väldigt länge. Jag trodde jag visste hur mycket jag orkar. Men jag hade ingen jävla aning och det var häftigt.

De övriga deltagarna är skidåkaren Jon Olsson, artisten Pa Modou Badjie, komikern Filip Dikmen, krögaren Johan Jureskog, skådespelaren Matias Varela och fotbollsikonen Johan Mjällby.

Bara män

Ingen röstas ut, det är inga intriger. Vinsten för deltagarna var i stället den inre resan, enligt Jan Emanuel.

Annons

— För första gången i mitt liv så har jag gått från en tv-inspelning utan att tycka att det var pinsamt. Det här mådde jag bra av. Det här gav mig någonting.

Men varför är det bara män med i ”Shaolin heroes”? Borde inte det ha varit några kvinnliga deltagare?

— Det är ju chockerande eftersom SVT per definition är fega. Men SVT är modiga som gör det här. De inser ju att det här som vi har varit med om aldrig skulle kunna ske i en blandad grupp, säger Jan Emanuel.

Han hävdar att män pratar och agerar annorlunda i grupp om kvinnor är med och välkomnar eventuell kritik mot upplägget.

— En bra produktion skulle ju inte vara en bra produktion om inte de skitnödigaste människorna skulle vara rädda för det. Men det är ju också den bästa reklamen för produktionen.

Fakta: Deltagarna i ”Shaolin heroes”

Jan Emanuel, omstridd entreprenör och tidigare politiker för S och Folklistan. Vann ”Expedition: Robinson” 2001.

Jon Olsson, friskidåkare och entreprenör med stor följarskara i sociala medier.

Pa Modou Badjie, artist, en av medlemmarna i gruppen Panetoz som tävlat i Melodifestivalen.

Johan Mjällby, fotbollsspelare med lång karriär i AIK och Celtic, 49 landskamper för Sverige och VM-spel 2002.

Johan Jureskog, kock och krögare som driver restaurangen AG i Stockholm och kedjan Jureskogs.

Filip Dikmen, komiker och sociala medier-profilen som tävlat i både ”Let's dance” och ”Förrädarna”.

Matias Varela, skådespelare känd från filmerna ”Snabba cash” och ”438 dagar".

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons