ALMEDALEN. Under 90 dagar reste Elin och Sanna, båda 25, runt till några av Sveriges mest kända partystäder - utan att dricka en droppe alkohol.
På seminariet i Almedalen diskuterades IQ:s nya rapport om unga vuxnas attityder till alkohol, och Elin och Sannas egna upplevelser.
- Det här är tjejerna som vaskade allt! De avstod från alkohol under en hel sommar, berättar moderatorn Alex Schulman.
Sanna Waxin berättar att idén fungerade som ett socialt experiment.
- Projektet gick ut på att vi skulle festa på som vanligt, men alltid vara nyktra, säger Sanna.
Tjejerna ville se effekterna av ett helt alkoholfritt festande.
- Vi är inte mot alkohol. När experimentet var över började vi dricka igen, berättar Elin.
Vännerna till Elin och Sanna gav dem många negativa reaktioner.
- De trodde att vi skulle misslyckas redan första kvällen, säger Sanna.
Alex Schulman frågar tjejerna vad som var jobbigast med projektet:
- Hur fungerade en vanlig utekväll? Raggade ni upp fulla killar fastän ni själva var nyktra?
- Vi betedde oss precis som vanligt, säger Elin.
Alex frågar om projektets början och undrar om Sanna och Elin tyckte det var jobbigt:
- Jag super själv under sommaren - är lite dragen just nu till och med. Så, jag antar att den första tiden inte direkt var underbar?
Tjejerna upplevde den första helgen som påfrestande.
- Vi fastnade i Trollhättan och jag beställde in en alkoholfri drink som smakade spya i ett glas, säger Elin.
Alex Schulman anser personligen att det är jobbigt att vara nykter på klubbar.
- När jag var nykter på Sturecompagniet och folk runtomkring var fulla tänkte jag; Herregud, är det så här jag beter mig resterande dagar på året?
Alex Schulman undrar hur det känns när alla runt omkring är berusade.
- Hade ni inga bekymmer med att umgås med fulla människor?
Elin Hammarberg berättar att man fick hitta på olika knep.
- Jag brukar exempelvis höja musiken och stå och hoppa med folk i en soffa. Man slipper prata med folk, och alla kan göra det tillsammans, säger Elin.
Alex Schulman frågar om tjejernas vänner.
- Vad sa dem? Man blir ju lite irriterad när man går ut med någon som inte dricker. Då tänker man; Vad har han för dold agenda?
- De frågade oftast om jag var gravid, säger Sanna.
Alex Schulman ber tjejerna om några tips på hur man klarar av en nykter festkväll.
- Man får hitta andra stämningshöjare, säger Sanna.
- Knark? frågar Alex Schulman.
- Musik. Eller alkoholfria drinkar, säger Sanna.
Alex Schulman berättar om hur han en gång beställde in en alkoholfri öl till en vän som är med i Anonyma Alkoholister.
- Jag gjorde det bara för att han skulle minnas "the good old days", men han blev provocerad och gick hem i stället, säger Alex Schulman.
I sommar ska Elin och Sanna ha en nykter period igen.
- Det blir mycket roligare så! Man kan alltid köra bil, och lämna en stad sent mitt i natten - om man har tråkigt, säger Elin.
Läs tjejernas blogg här.