— Systemet är ansträngt, så är det. Karlshamnsverket går inte upp i driftsläge om inte marginalerna är knappa, säger Christian Holtz, analytiker på konsultbyrån Merlin & Metis.
— Det är en så kallad beredskapsdrift, där den kör på tiotalet megawatt för att kunna rampa upp vid behov, tillägger han.
Vid tiotiden var drifttestet färdigt och därefter befinner sig Karlshamnsverket i ett beredskapsläge igen, där det kan sättas på med två timmars varsel.
Nedisning och svaga vindar
Det finns vissa marginaler i systemet kvar innan det blir aktuellt att dra upp produktionen i Karlshamnsverket till mer relevanta nivåer, enligt Holtz. Och han tror att det framförallt är i dag som systemet är ansträngt – med lägre vindkraftsproduktion än normalt och stora uppvärmningsbehov i kylan.
Detta stämmer med bilden som Svenska kraftnät har, där förbrukningen väntas falla och vindarna öka senare i veckan – vilket bäddar för kraftiga fall för elpriserna.
Fast Holtz tillägger att behovet att köra reservaggregatet i Karlshamn också kan uppstå av andra skäl, som att det skulle uppstå fler problem med kärnkraften.
— Just nu har vi en marginell nettoexport av el, säger han om situationen på måndagen.
— Men det varierar från timme till timme. Det har varit mycket export till Finland, som haft mycket höga priser. På kontinenten har det bitvis faktiskt varit ganska låga priser, som gett lägre priser i Tyskland och en viss import från Tyskland till Sverige.
Mer ansträngt i fredags
Karlshamnsverket var även i fredags uppe i minimiproduktion för att vara redo att leverera kraft.
— Det var mer ansträngt i fredags, säger Holtz.
I prissättningen på elbörsen Nord Pool hamnar tisdagens snittpris i elområde 1 och 2 – norr om Dalälven – på 36 öre per kilowattimme. I den södra delen av landet – där elområde 3 och 4 med storstäderna Göteborg, Malmö och Stockholm finns – blir snittpriset på tisdag 1:04-1:22 kronor per kilowattimme.