Mikael Kubus första steg blir att utreda om det går att rädda verksamhet och åtminstone en andel av de tusentals jobb som riskerar att få förlorade i konkursen.
Diskussioner med stora kunder och fordringsägare ska inledas – efter de första mötena med företagsledningen i Northvolt.
— Det är vår ambition att hitta en sådan överenskommelse. Det är det vi jobbar mot just nu för tillfället, säger Kubu till TT.
Miljardlån från storkunden
En av Kubus viktigaste motparter i konkursen blir Södertäljebaserade Scania, en del av den VW-kontrollerade lastbilskoncernen Traton. Scania är en av de stora kunderna och gick även in med drygt en miljard kronor i lån när Northvolt ansökte om konkursskydd enligt Chapter 11 i USA i november.
Northvolt står just nu för i princip alla celler som används i Scanias tillverkning av elektriska lastbilar, enligt presschefen Erik Bratthall – även om Scania på senare tid också har säkrat avtal med andra batterileverantörer för att kunna uppfylla sina omställningsplaner oavsett hur det går för Northvolt.
— Scania har gjort vad vi har kunnat för att hjälpa Northvolt i den situation de har befunnit sig i. Vi har haft personal på plats hos dem och vi har lånat ut pengar till dem i deras rekonstruktionsfas, säger Bratthall.
Behålla spetskompetens avgörande
Han vill inte spekulera i hur sannolikt det är att Scania gör upp med konkursförvaltaren om att ta över tillgångar eller verksamhet, inte heller hur de bedömer risken för att miljardlånet från november aldrig betalas tillbaka.
— Men vi är ju en väldigt konstruktiv part i hela den här processen, säger han.
Som konkursförvaltare tar Kubu över den yttersta ansvaret för företaget – vars verksamhet fortsatt kommer att ledas av Northvolt-chefer. Han ska avveckla bolaget på ett sätt som gynnar fordringsägarna så mycket som möjligt, i enlighet med konkurslagen.
En avgörande fråga för att kunna rädda verksamhet blir om det går att hålla kvar spetskompetens i det osäkra krisläge som råder, enligt Kubu.
— Det är naturligtvis en utmaning med människor som har spetskompetens och är eftertraktade på andra arbetsplatser. Men det är något vi jobbar med.