— Om det fortsätter att vara så här milt kan vi räkna med att det kommer in fler TBE-fall, säger Marika Hjertqvist, epidemiolog på Folkhälsomyndigheten.
Rejäl ökning av TBE
De senaste fem åren har FHM sett en rejäl ökning av TBE. En trend som ser ut att fortsätta på grund av längre vegetationsperioder.
— Vi har tittat på hur klimatförändringar i framtiden kan komma att påverka infektionssjukdomar, och vi har sett att TBE redan har ökat väldigt mycket, säger Hjertqvist, men tillägger att ökningen även kan förklaras av andra faktorer.
Vaccinera sig mot TBE
Folkhälsomyndighetens rekommendation är att vaccinera sig mot TBE. Man bör även hålla uppsikt över sin hud när man befinner sig i områden med fästingar.
— Fästingar kryper omkring på kroppen innan de biter sig fast, och i bästa fall kan man få tag i dem innan de biter, säger Hjertqvist.
De regioner som brukar ha högst TBE-fall är Sörmland och Uppsala, enligt FHM.