Nyheter24
Annons

Knarksmugglande kvinna får hyra ut lägenhet

Publicerad: 27 mars 2023, kl. 04:08
En fängelsedömd kvinna får hyra ut sin lägenhet under fängelsetiden efter beslut av hyresnämnden. Arkivbild. Foto: Jessica Gow/TT

Kvinnan har barn och ville under fängelsetiden, som hon räknade med skulle bli ett år, hyra ut lägenheten tills hon blev frigiven så att hon och barnen därefter kunde flytta tillbaka. MKB sade nej till andrahandsuthyrningen med motiveringen att fängelsetiden var lång och att de bakomliggande skälen inte räckte.

Kvinnan överklagade till hyresnämnden, bland annat med motiveringen att det skulle få svåra effekter för barnen att bli av med bostaden. Hyresnämnden i Malmö går nu på kvinnans linje och anser i beslutet att hon har "beaktansvärda skäl" att hyra ut lägenheten medan hon avtjänar sitt straff.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons