Mannens beteende väckte tullens misstänksamhet. Arkivbild.
Mannens beteende väckte tullens misstänksamhet. Arkivbild. - Foto: Johan Nilsson/TT

Lastbilschaufför stoppades med 300 kilo cannabis – gömdes i gipsplattor

Lastbilschauffören kunde inte svara på frågan om vad som fanns i lasten.


När tullen i Helsingborg tog sig en närmare titt upptäckte de att över 300 kilo cannabis gömts i travar med urgröpta gipsplattor.

Nu åtalas chauffören, en man i 50-årsåldern, för synnerligen grov narkotikasmuggling, uppger Tullverket.

Lastbilschaufför åtalas för narkotikasmuggling

Smugglingen upptäcktes när lastbilen rullade av färjan i Helsingborgs hamn i vintras. Med hjälp av röntgenbilder upptäcktes narkotikan som har ett gatuvärde på mer än 38 miljoner kronor.

"Vår bedömning är att det inte är första gången den här mannen transporterar och illegalt för in narkotika i Sverige. Så det känns riktigt bra att vi nu har stoppat detta" säger Sofia Wall som är biträdande chef på tullkriminalen i södra Sverige i ett pressmeddelande.

TT
/
/
/
/
Senaste nytt

Röda siffror på Wall Street

Expert om ny SAS-plan: Bolaget kan räddas

SAS nya plan framåt kan rädda det krisande flygbolaget, enligt analytikern Jacob Pedersen. Det kommer naturligtvis att ta SAS genom processen, säger han. Samtidigt överraskas han av att bolaget inte har lyckas få in 9,5 miljarder i nytt kapital.

Polisen i Värnamo rapporterar om trafikolycka

1 timme sedan
"En person blev påkörd vid övergångsställe.", skriver polisen på sin hemsida.

Permobil-bunden kund kunde inte komma ut ur Coop: "Man är ju kund som alla andra"

1 timme sedan
På en Coop-butik i Västerås kan inte rullstolsbundna, människor med permobiler och barnvagnar ta sig ut utan personalens hjälp.

Minst 20 döda i bussolycka i Italien

1 timme sedan
Minst 20 personer, inklusive två barn, har omkommit sedan en buss fallit från en bro i Venedig i Italien på tisdagskvällen, uppger en talesperson för staden.

"Katastrofalt" besked för SAS-aktieägarna

1 timme sedan
SAS-aktien avnoteras från börsen. 137 000 svenskar får nu se sitt värde gå upp i rök. "Katastrofalt", enligt Aktiespararnas vd Joacim Olsson.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.