Mannen döms bland annat för anstiftan till försök till mord, försök till mord och anstiftan till förberedelse till mord.
Flera andra personer döms också i målet, som gäller tre våldsdåd som skedde tre dagar i följd i södra Stockholm tidigare i år.
Det första skedde den 20 januari i Fruängen, då ett stort antal skott avlossades från ett automatvapen genom dörren till en lägenhet. Inne i bostaden fanns flera personer, däribland ett barn, men ingen träffades av skotten.
Dagen därpå blev en man beskjuten utomhus i Enskededalen. Han lyckades fly undan kulorna och klarade sig utan skador. Den tredje dagen avbröts en planerad skjutning i Skarpnäck.
Kopplas till Kurdiska Räven och Dalennätverket
Dåden bottnar enligt polisen i en konflikt mellan det så kallade Foxtrotnätverket, som leds av "kurdiska räven", och Dalennätverket.
Mycket av det gängvåld som skett i Stockholm under 2023 har enligt polisen sin grund i samma konflikt.
— Han står under den "kurdiska räven", har en gängtillhörighet i nätverket i Jordbro med våldsdåd på agendan, och är dessutom krönt med en rävring, sade åklagare Lisa dos Santos i sin slutplädering om 20-åringen, med hänvisning till den ring som bärs av personer kopplade till Foxtrotnätverket.