Nyheter24
Annons

Stort polispådrag vid mördad mans begravning

Publicerad: 12 nov. 2024, kl. 13:28
Under tisdagen begravdes den man som i augusti sköts ihjäl i sitt hem i Skurup i augusti. Arkivbild. Foto: Mikael Fritzon/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Åklagaren som leder mordutredningen har tidigare sagt att hela familjen hade varit i fara om fler varit hemma när den 56-årige mannen mördades. Två minderåriga pojkar är misstänkta för mord.

I samband med begravningen kontrollerades bilar på väg till kyrkan.

— Vi hade sedan tidigare en planerad stor trafikkontroll. När vi fick veta om planerna på begravningen valde vi att förlägga trafikkontrollen i Löderup, säger Heidi Hedberg vid polisen till tidningen.

Den mördade mannens son har nyligen dömts för mordförsök efter att ha skjutit en annan man i låret. Sonen har berättat att han gick omkring beväpnad eftersom han kände sig hotad och befarade att han själv skulle bli skjuten vilken dag som helst.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons