Gustav Hemming. Arkivbild.
Gustav Hemming. Arkivbild. - Foto: Tim Aro/TT

Tidigare C-toppen misstänkt för sexbrott mot barn

Den tidigare C-toppen Gustav Hemming har hörts av polis och delgivits misstanke om sexuellt ofredande mot barn, bekräftar Åklagarmyndigheten för TT.


Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt Prenumerera
X

Gillar du artikeln?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.

Välj nyhetsbrev

Gustav Hemming är inte frihetsberövad.

"Utredningen fortskrider med sedvanliga förundersökningsåtgärder såsom t ex förhör med vittnen. På grund av rådande förundersökningssekretess kan jag inte lämna någon ytterligare information i nuläget. Det är inte heller möjligt att för närvarande ge någon prognos för när utredningen kan förväntas slutförd", säger senior åklagare Rebecca Rehnström i ett pressmeddelande.

Brottsmisstanken gäller en händelse som inträffade i Stockholms kollektivtrafik den 23 augusti förra året.

Var ledare för Centerpartiet i Region Stockholm 

Hemming var tidigare ledare för Centerpartiet i Region Stockholm och vice ordförande i regionstyrelsen. Han hoppade av sina uppdrag i början av december sedan partiet fått kännedom om brottsmisstankarna och kontaktat polisen.

TT
/
/
/
stats