Nyheter24
Annons

Iran om Djalali: Svensk politik har tagit oss hit

Publicerad: 12 maj 2025, kl. 12:16
Bild på den svensk-iranske forskaren Ahmadreza Djalali som sitter fängslad i Iran visas upp under en manifestation. Arkivbild. Foto: Christine Olsson/TT

Irans utrikesminister Abbas Araghchi antyder att svensk politik "tagit oss dit vi är i dag", som svar på Sveriges krav att KI-forskaren Ahmadreza Djalali får livsviktig vård i fängelset i Iran.

Efter att den svensk-iranske forskaren Ahmadreza Djalali drabbats av en hjärtinfarkt på Evinfängelset i Iran skrev Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard ett inlägg på X under lördagen.

"Jag har ikväll (...) brådskande talat med Irans utrikesminister. Vid samtalet framförde jag krav på att Ahmadreza Djalali omedelbart måste få den specialistvård han är i behov av."

Irans utrikesminister Abbas Araghchi svarar på inlägget – med att rada upp svenska politiska beslut som Iran anser utgör ett "beklagligt skifte" för relationerna mellan länderna.

Påståenden om att svensk polis stått och tittat på när Irans ambassad i Stockholm vandaliserats, samt beslut att sluta exportera läkemedel till Iran, kopplas i inlägget samman med Irans fängslande av Ahmadreza Djalali.

Djalali greps i Teheran 2016 och dömdes till döden för spionerianklagelser. Han har hela tiden nekat till brott, och sagt att han tvingats till erkännanden under tortyr. Han har sedan dess fått svenskt medborgarskap, något som Araghchi beskriver som "häpnadsväckande".

"I stället för att fortsätta in i en återvändsgränd uppmanar jag min svenska motsvarighet att ompröva de val som tagit oss dit vi är i dag", skriver Araghchi vidare.

Den iranske utrikesministern påstår också att Djalali fått tillgång till vård efter hjärtinfarkten i torsdags, vilket tillbakavisas av Djalalis svenska representanter som säger att han nekats rutinmässiga vårdinsatser som EKG-prov.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons