Nyheter24
Annons

Regeringen: Utvisningsdomar kan sexfaldigas

Publicerad: 14 maj 2025, kl. 10:12
Uppdaterad: 14 maj 2025, kl. 13:24
Chefsåklagaren Ola Sjöstrand lämnar över förslag om skärpta regler för brottsutvisningar till migrationsminister Johan Forssell. Foto: Lars Schröder/TT

Nya regler kan leda till att antalet utlänningar som döms till utvisning på grund av brott sexfaldigas. Det är slutdaltat med personer som kommer till Sverige och begår brott, säger migrationsminister Johan Forssell (M).

Trots att lagen skärptes så sent som 2022 så har antalet utvisningsdomar på grund av brott inte ökat.

Nu presenterar regeringens utredare Ola Sjöstrand nya förslag på skärpningar. Bedömningen är att de kommer att leda till att antalet personer som döms till utvisning på grund av brott ökar från dagens cirka 500 varje år till 3 000.

Sjöstrand betonar dock att det finns många osäkerhetsfaktorer kring beräkningen.

För fler brott

Ett av förslagen är att utvisning ska kunna dömas ut vid alla brott som ger strängare straff än böter. I dag krävs minst sex månaders fängelse.

Annons

Det ska inte heller finnas några krav på återfallsrisk.

Dessutom ska åklagare alltid yrka på utvisning när brottet leder till fängelse. I dag gör de inte alltid sådana yrkanden. En orsak kan vara att åklagarna bedömer att domstolarna ändå kommer fram till att anknytningen till Sverige är så stark att personen bör få stanna efter avtjänat straff.

Den avvägningen kommer domstolarna behöva göra även i fortsättningen. Det kommer dock att ske i betydligt fler fall än i dag.

Enligt Sjöstrand kommer dessutom avvägningen, som en följd av de föreslagna lagskärpningarna, ske på en "skärpt nivå" jämfört med i dag. Den skärpta nivån kommer att motsvara EU:s miniminivå.

Hinder kan finnas

Annons

Även om antalet utvisningsdömda utländska brottslingar blir betydligt fler än i dag, så är det oklart om det blir lika många som verkligen kommer att lämna Sverige. Verkställighetshinder kan göra att utvisningsdömda inte kan utvisas.

Det kan till exempel handla om länder där de utvisades liv skulle vara i fara. Det kan också handla om att mottagarländerna inte tar emot dem, om utvisningen sker mot personens vilja.

Polisen har vittnat om problem med att verkställa utvisningar till en rad länder, som Afghanistan, Irak och Somalia.

Migrationsminister Forssell tror dock att de föreslagna lagskärpningarna leder till att fler utländska brottslingar faktiskt lämnar Sverige. Och han framhåller att regeringen arbetar för att få fler länder att ta emot utvisade från Sverige.

Utredaren föreslår att lagändringarna ska träda i kraft den 1 januari 2027.

— Sverige kommer nu att få det tuffaste regelverket för brottsutvisningar i hela Norden, säger Johan Forssell.

Fakta: Utredningens förslag

Sänkt gräns för när utvisning kan ske från minst sex månaders fängelse till alla fängelsedomar.

Skyldighet för åklagare att yrka på utvisning när kraven är uppfyllda.

Utvisning ska, i stället för får, dömas ut när kraven är uppfyllda.

Domstolar ska inte längre ta hänsyn till om det finns verkställighetshinder när de överväger utvisningsdom. Det får Migrationsverket bedöma när fängelsestraffet är avtjänat.

De högre kraven för utvisning för utlänningar som kom till Sverige före 15 års ålder tas bort.

Skärpta straff för brott mot återreseförbud.

Längre återreseförbud:

— Fem år när fängelsestraff är lägre än sex månader

— Tio år när straffet är mellan 6 månader och 1,5 år

— Permanent återreseförbud vid straff över 1,5 år

Källa: SOU 2025:54

Kommentarer

Annons
Annons
Annons