Brevets undertecknare beskriver sig själva som tidigare gisslan i Iran, och de är av olika nationaliteter. I brevet, som TT tagit del av, uppmärksammar de ett inlägg som Irans utrikesminister Abbas Araghchi skrev på X i förra veckan.
Några dagar efter det att forskaren Ahmadreza Djalali, som suttit fängslad i Iran i över nio år, drabbats av en hjärtinfarkt kopplade Araghchi ihop hans fall med svensk politik.
En fråga som Araghchi tog upp var att Sverige, sedan sanktioner införts mot Iran, stoppat export av svenskproducerade sårförband som används för att behandla hudsjukdomen EB (epidermolysis bullosa, även kallad fjärilssjukan).
Välkommen lösning
"Det här ögonblicket erbjuder en sällsynt möjlighet till dubbla humanitära insatser", skriver de före detta fångarna i brevet och uppmanar Sverige att lösa de sanktionsrelaterade hinder som blockerar exporten av förbanden.
Brevförfattarna, som alla suttit i Evinfängelset där Djalali sitter fängslad sedan 2016, tolkar Araghchis uttalande som att en sådan lösning inte bara är framkomlig, utan även välkomnad.
Att byta en fånge mot vårdutrustning skulle enligt brevet också kunna tjäna som modell för andra europeiska länder, vars medborgare godtyckligt gripits i Iran.
Floderus undertecknat
TT har frågat Ulf Kristersson och utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) hur de ställer sig till brevskrivarnas förslag. Utrikesdepartementet svarar att Stenergard inte vill gå inte närmare in på detaljer om regeringens arbete med Djalalis fall eftersom detta "riskerar att förvärra hans situation”.
Bland dem som skrivit under brevet finns bland andra svenske Johan Floderus, som frigavs i ett uppmärksammat fångutväxlingen med Iran sommaren 2024.