De drygt 200 kilona kokain som beslagtogs hittades av en slump i en Malmölägenhet efter ett inbrottslarm från allmänheten.
Nu kopplas beslaget ihop med en händelse i Helsingborgs hamn, då en banangrossists container olovligen utkvitterades och hämtades upp av en utländsk lastbilschaufför kort efter avlastning.
Containern lämnades tillbaka dagen därpå, då med plomberingen bruten. I lastutrymmet fanns ett stort tomrum som enligt Åklagarmyndigheten "vittnade om att något hade tagits ut ur containern".
I samband med beslaget grep polisen fem personer och tre av dem är nu anhållna. En annan person är häktad misstänkt för hantering av containern.
Kokainbeslaget är ett av de största i Malmö någonsin. Narkotikan har enligt Sydsvenskan ett gatuvärde på över 225 miljoner kronor.