Nyheter24
Annons

Polisen: Besked om väskförbudet dröjer

Publicerad: 23 maj 2025, kl. 12:04
Uppdaterad: 23 maj 2025, kl. 14:16
Justitieminister Gunnar Strömmer (M) och Johan Olsson, chef för polisens nationella operativa avdelning. Foto: Axel Narving/TT

Svenska myndigheters åtgärder mot terrorhotet har stärkt samhällets motståndskraft. Det säger justitieminister Gunnar Strömmer (M) med anledning av att Säpo nu sänkt hotnivån. Men besked om väskförbudet dröjer.

Hotnivån mot Sverige sänks från en fyra till trea – från ett högt hot till ett förhöjt hot, meddelade Säpo på fredagsförmiddagen.

Om det betyder att förbudet mot väskor vid större evenemang försvinner återstår att se.

— Vi kommer omgående att titta på den och andra frågor, föra en dialog med Säkerhetspolisen och återkomma framåt, säger Johan Olsson, chef för den nationella operativa avdelningen (Noa), vid en pressträff.

Johan Olsson menar att väskförbudet och andra skyddsåtgärder "biter även på andra hot", och han nämner gängkriminaliteten som exempel.

— Det är i grunden väldigt positivt. När vi får fler poliser, fler kameror och reagerar snabbare så blir blir vi bättre på att fånga både potentiella terrorister och personer som befinner sig i gängkriminalitet, säger han.

Annons

På frågan om väskförbudet kan bli kvar tills vidare, trots den sänkta hotnivån, svarar han:

— Det är naturligtvis fullt möjligt.

Strömmer: Många år nu

Gunnar Strömmer anser att tiden med den höjda hotbilden har stärkt samhället.

— Sverige har levt med förhöjt eller höjt hot i många år nu, sedan 2010. Vi har över lång tid stärkt vår förmåga och stärkt våra insatser. Allt det arbetet fortsätter med oförminskad kraft, säger han vid pressträffen.

Annons

Justitieministern pekar ut flera parallella hot mot Sveriges inre säkerhet – terrorism, statliga aktörer och den organiserade brottsligheten.

— Under senare år har vi också sett spektakulära exempel på hur de olika hoten flätas samman.

"Fortfarande allvarligt"

Beskedet från Säpo välkomnas av statsminister Ulf Kristersson (M), som samtidigt betonar att arbetet för att göra Sverige tryggt och säkert måste fortsätta med full kraft.

"Det är bra att Säpo nu kan göra bedömningen att terrorhotet mot Sverige har minskat. De åtgärder som vidtagits av många aktörer i samhället har givit resultat. Men vi befinner vi oss fortfarande i ett allvarligt säkerhetsläge. Det finns inget som är viktigare för mig än Sveriges och svenskars säkerhet och arbetet för att göra Sverige tryggare fortsätter", säger han i en skriftlig kommentar till TT.

Statsminister Ulf Kristersson. Arkivbild.
Statsminister Ulf Kristersson. Arkivbild.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons