När regeringens klimatanpassningsutredning nyligen presenterades kom den med ett förslag som kan tvinga fastighetsägare betala hundratusentals kronor i avgift om kommunen bygger bort klimatrisker.
— Det är bra att klimatfrågan kommer upp till ytan och offentliggörs för många som äger hus idag. Sedan kan jag känna en viss oro för att det kan slå hårt mot enskilda villaägare, säger Per Sangrud, hållbarhetschef på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling.
Den globala uppvärmningen leder i Sverige till kraftigare regn och högre vattenflöden på sina håll, och torka på andra håll. Kusten väntas drabbas av höjda havsnivåer.
Enligt Länsförsäkringar Fastighetsförmedling har 55 000 villor de senaste fem åren drabbats av så pass allvarliga naturskador att de fått försäkringsersättningar.
"Drabbar inte mig"
I en enkät som bolaget gjorde i april bland 1 050 nya bostadsköpare trodde bara fyra procent att deras egen bostad skulle drabbas negativt av klimatförändringarnas effekter.
— Om man inte bor i de områden som är särskilt utsatta eller har varit särskilt utsatta de senaste åren, med kraftiga regn och skred och sådär, då är kunskapen ganska låg, säger Sangrud.
En undersökning som Sweco genomförde åt Nationella expertrådet för klimatanpassning i höstas visade att var tionde svensk bostad redan nu är utsatt för klimatrisker som skred, erosion och översvämningar – och då fanns inte risker kopplade till exempelvis torka eller skyfall med.

Stark tilltro
Jonathan Lindgren, samhällspolitisk expert på Villaägarnas riksförbund, tror att villaägare generellt är medvetna om riskerna, men att man som fastighetsköpare kan behöva vara mer uppmärksam.
— Jag tror att vi i Sverige har en stark tilltro till att det här händer inte oss, att det är ett starkt samhälle, säger han.
På sina håll har husägare börjat att ta saken i egna händer, och exempelvis börjat bygga egna skydd. Lindgren säger att det kan röra sig om leda bort vattnet vid en översvämning och sätta in backventiler som hindrar vatten från att strömma upp genom golvbrunnar.
— Det är inte orimligt dyra grejer som en fastighetsägare kan vidta i det läget, säger han.
Rättad: I en tidigare version av texten nämndes fel datum för när Klimatanpassningsutredningen lämnades över.