Socialdemokraterna har just avslutat en fem dagar lång kongress i Göteborg. På onsdagen håller Elisabeth Svantesson pressträff om vad S-kongressens beslut innebär för svensk ekonomi. Siffrorna pekar på 600 000 färre arbetade timmar, 11 000 färre sysselsatta och 9 procent lägre tillväxt.
Framför allt beror det på att man räknat på att arbetstiden kortas till 35 timmars vecka.
— De har inte föreslagit det, men de vill ju det, säger Svantesson.
Kongressbeslutet är att partiet ser behov av kortare arbetstid, men det ska i första hand ske genom förhandlingar mellan fack och arbetsgivare.
— I en tid av kris måste alla göra allt man kan för att bidra, då är det inte läge att jobba mindre, säger Svantesson.
Hon uppger att det är opolitiska tjänstemän på finansdepartementet som står för beräkningarna. Och hon påpekar att även vänstersidan granskade oppositionen under sin tid vid makten.
Även andra moderata ministrar har kommenterat S-kongressen. Statsminister Ulf Kristersson (M) har varnat för att S gör en farlig vänstersväng och M:s partisekreterare Karin Enström har krävt S-ledaren Magdalena Anderssons avgång.
— Jag tror att det är panik nu borta i Rosenbad, Ulf Kristersson kastar skit på oppositionspartiet för att förvirra, säger S partisekreterare Tobias Baudin.
— För mig får de gärna ha pressträff varje dag om vår politik, men jag tror att väljarna förväntar sig en statsminister som tar tag i samhällsproblemen.