Nyheter24
Annons

Man knivskuren i Nässjö – två gripna

Publicerad: 7 juni 2025, kl. 05:50
En förundersökning om grov misshandel har inletts. Arkivbild. Foto: Christine Olsson/TT

En man i 30-årsåldern har knivskurits i Nässjö, uppger polisen. Mannen bedöms inte vara livshotande skadad, men har fått skador på huvudet.

— Han blir angripen av en eller flera personer, det är lite oklart i nuläget hur många som är involverade i det här, säger Erik Creutz, vakthavande befäl vid polisen.

Den skadade mannen har fått vård på sjukhus, och en förundersökning om grov misshandel har inletts. Två män i 20–30-årsåldern har gripits misstänkta i ärendet.

— Det var uppgifter från den drabbade som ledde fram till att man genomförde en husrannsakan i en bostad och det är där de här två greps, säger Creutz, som uppger att mannen som skadats och de gripna inte är okända för varandra.

Under lördagsmorgonen kommer förhör hållas med de gripna, och en brottsplatsundersökning kommer att genomföras där männen greps.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons