Nyheter24
Annons

Varg sköts i Malmö – befarades vara hungrig

Publicerad: 26 juni 2025, kl. 07:26
Vargen i Skåne närmade sig allt mer tätbebyggt område. Denna varg är dock från Kolmården. Foto: Tomas Oneborg /SvD/TT

Polisen har skjutit ihjäl en varg i Malmö. Vargen rörde sig i tätbebyggt område och attackerade en hund.

Vargen som enligt polisen befarades vara hungrig rörde sig under veckan på Falsterbonäset och syntes under onsdagskvällen allt närmare Malmö, även i närheten av lekparker och skolor.

— Det var folk som försökte jaga ifatt den vid Lindeborg idrottsplats. När vi kommer dit är den stressad och i samband med det går den till attack mot en hund, säger Thomas Paulsson, vakthavande befäl vid polisregion Syd, till Sydsvenskan.

Den gick också in bostadsområden och därför fick polisen till sist order om att skjuta ihjäl den.

— Vi har försökt få tillstånd att skjuta bedövningspil men då fick vi till oss att det inte används längre. Det här var sista utvägen dessvärre, säger Thomas Paulsson TV4 Nyheterna.

Vargen ska nu tas omhand av länsstyrelsen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons