Nyheter24
Annons

Lodjur fällt – skyddsjakten i Norrtälje avslutad

Publicerad: 18 juli 2025, kl. 15:34
Ett lodjur som påträffades i närheten av får har skjutits i Norrtälje kommun. Arkivbild. Foto: Paul Kleiven/NTB Scanpix/TT

På torsdagskvällen fälldes ett lodjur i närheten av får på Väddö i Norrtälje kommun. Därmed upphör det beslut om skyddsjakt som Länsstyrelsen beslutat om med omedelbar verkan.

Ämne:

Stockholm

Beslutet om skyddsjakt fattades av Länsstyrelsen redan i mitten av juni efter sex olika angrepp på får i området. Inget lodjur fälldes under den tiden, men fyra nya angrepp kunde konstateras.

Den 1 juli fattades ett nytt beslut om skyddsjakt i ett utökat område norr om Norrtälje. Enligt beslutet är det endast tillåtet att påbörja skyddsjakt när ett ensamt lodjur påträffas vid en hage med får eller getter eller efter ett angrepp.

Lodjuret i torsdags fälldes i enlighet med de villkoren, skriver Länsstyrelsen i Stockholm i ett pressmeddelande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons