Nyheter24
Annons

Demonstranter vid skola: Var mot IDF-soldat

Publicerad: 16 sep. 2025, kl. 13:12
Uppdaterad: 16 sep. 2025, kl. 15:58
Polisen fick in samtal om manifestationen vid 17.30-tiden på måndagen. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

Ett tiotal demonstranter stod i närheten av en judisk skola i Stockholm under måndagseftermiddagen – något som fått politiker från flera partier att rasa. Manifestationen, som ägde rum efter skoltid, var enligt demonstranterna riktad mot en israelisk soldat som uppges ha hållit samtal i en lokal i direkt anslutning till skolan.

Polisen fick in samtal om manifestationen runt klockan 17.30.

— Den som ringer säger att det är en demonstration utanför skolan, att de har flaggor och banderoller och att det är ett tiotal personer på plats. Man säger att det är lugnt på platsen, säger Mats Eriksson vid Stockholmspolisen.

Polisen ska undersöka om demonstranterna hade tillstånd.

Vid samma tid som polisen larmades gick skolans rektor hem. Hon uppger för TT att alla elever så vitt hon vet hade lämnat skolans lokaler. Enligt rektorn hyrs skolans lokaler ut för olika evenemang regelbundet.

— Det är ju saker som händer efter skoltid, säger hon och uppger att evenemangen inte har med skolans verksamheter att göra.

Samtal med soldat

Under måndagskvällen höll föreningen Med Israel för fred (MIFF) ett samtal med en man som stridit i Israels armé i centrala Stockholm. Ulf Cahn, som är kommunikationschef för MIFF, vill inte bekräfta att samtalet hölls i närheten av den judiska skolan med hänvisning till säkerhetsskäl.

Annons

Nätverket Judisk antisionistisk allians uppger däremot att det var mötet med soldaten, i närheten av skolans lokaler, som manifestationen riktade sig mot – inte skolan eller eleverna.

— Arrangören valde att bjuda in denna soldat till kulturcentret, som också är en skola på dagtid. Det får stå för arrangören, säger en av demonstranterna från nätverket till TT.

En av flera politiker som kritiserat demonstrationen är kulturminister Parisa Liljestrand (M).

Nya ministerkommentarer

Som svar på frågor om hur hon ser på de nytillkomna uppgifterna, om att eleverna gått hem och att demonstrationen riktades mot en israelisk soldat, skriver hon i en kommentar till TT:

”De som vill demonstrera mot Israel har all rätt att göra det, men om man i den kontexten väljer att demonstrera mot Israel utanför en judisk skola får man acceptera att valet av plats ifrågasätts.”

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) kritiserade också demonstrationen. På tisdagen skriver hon på X:

”När man riktar sin protest mot en judisk institution, där barn vistas, är det självklart att det ska ifrågasättas – och det gör jag. Det är heller inte första gången som Palestinademonstranter står utanför med plakat eller skriker slagord för att skapa rädsla.”

Kommentarer

Annons
Annons
Annons