På tisdagen ska utredningen om illegalt strömmad tv, så kallad ip-tv, presenteras för kulturministern.
Enligt utredaren Eva Bergquist använder över en halv miljon svenskar olovliga tjänster för att strömma tv och sportsändningar. Men eftersom det är ”i det närmaste omöjligt” att komma åt källan måste man ändra i lagen om konsumtion av innehållet, som i dag beskrivs som en ”gråzon”.
”Det ska framgå att det är straffbart för privatpersoner att använda den typ av illegala ip-tv-tjänster som i dag är vanliga på marknaden”, skriver Bergquist tillsammans med huvudsekreteraren Jakob Kihlberg.
Utredaren skriver att myndigheter som polisen och Skatteverket ”måste kunna prioritera ärenden som avser dessa olagliga tjänster”. Patent- och registreringsverket och Post- och telestyrelsen bör få "särskilda uppdrag på området".
Man vill även ta bort resultat i sökmotorer som avser olagliga tjänster.
Vidare föreslås att regeringen utreder möjligheten att ”liveblockera” under pågående evenemang, så att rättighetsinnehavare snabbt kan begära blockering av sådana olovliga sändningar.
”Det här är en möjlighet som redan finns i flera andra europeiska länder och som även behöver prövas här för att stoppa illegala sändningar av inte minst sport."
Jakob Forssmed (KD), socialminister med ansvar för idrottsfrågor, välkomnar utredningen. I en kommentar till TT skriver han:
”Såväl elit- som breddidrott går i dag miste om enorma belopp och laglydiga medborgare får se sina sportabonnemang fördyras när andra köper illegala ip-tv-tjänster vilket gynnar de kriminella. Det måste motas.”