Amelia Adamo är en av Sveriges mest välrenommerade mediakvinnor, mest känd för att hon startade tidningen med sitt eget namn "Amelia" där hon var chefredaktör fram tills 2005.
Det är också där hon väljer att med egna ord berätta om det tunga beskedet.

Amelia Adamo har fått bröstcancer
I tidningen Amelia berättar Amelia Adamo att hon fått bröstcancer. Hon skriver att hon ska börja sin cellgiftsbehandling följt av operation, och att hon fick beskedet i samband med att Rosa bandet-kampanjen inleddes i oktober.
Hon skriver vidare:
"Jag flyr, sysslar med annat, dröjer inte i smärtan. På tre dagar har jag konsumerat ”Fadren”, ”Bolero” och ”Sentimental value” – två teaterpjäser och en film.
Mitt liv har alltid levts framåt och nu handlar det i allra högsta grad om min nutid. Vad kommer att hända? En sak vet jag alldeles säkert: Jag är i de bästa av händer.
To be continued som det heter i tv-serier."

Amelia Adamos man gick bort 2024
I februari 2024 dog Amelia Adamos man Lucio Benvenuto. Paret var tillsammans i 15 år, och hon har beskrivit det som att "cirkeln slöts" när de träffades.
– När man möts senare i livet har man en helt annan tolerans för att partnern inte är en kopia av en själv. Man har nog inte heller samma tendens att se partnern som ett projekt och försöka förändra. Vi visste också båda att vi var i en ålder då det är dumt att tjafsa. Vi ville bara leva, sa Amelia Adamo till Expressen i samband med dödsfallet.
I sin text om cancerbeskedet skriver Adamo att hon i terapin efter sin mans död fick träna på att ta tag i sin känslor och inte fly, men att det nu är bra att hon distraherar sig, tänker på annat och inte grottar ner sig i oro.




