Ausonius, som har varit frihetsberövad i 33 år, hade överklagat Kriminalvårdens beslut om att inte bevilja obevakade permissioner från anstalten i Karlskoga där han avtjänar sitt straff. Förvaltningsrätten i Karlstad avslår nu det överklagandet.
2016 fick John Ausonius tillstånd till en obevakad permission, men i februari 2018 dömdes han i en tysk domstol för mordet på en kvinna i Frankfurt i februari 1992. Sedan dess har han inte fått obevakade permissioner.
Den tyska domen beaktas fortsatt i förvaltningsrättens beslut, även om brottsligheten härrör från samma period som hans andra våldsbrott.
”Den ytterligare brottsligheten är en sådan omständighet som ska vägas in i den samlade riskbedömningen vid frågan om särskilda villkor”, skriver rätten.
Man lyfter även att Ausonius två gånger i år har blivit påkommen med insmugglingsförsök i samband med permissioner och fått varningar för detta. Enligt det senaste utlåtandet från Rättsmedicinalverket bedöms risken för återfall i allvarlig brottslighet vara ”medelhög med dragning mot låg”.
”Vid en sammantagen bedömning anser förvaltningsrätten, i likhet med Kriminalvården, att de risker som identifierats i förhållande till permission på egen hand kvarstår”, skriver domstolen.




