Nyheter24
Annons

Knackade på och sköt kvinna – döms till livstid

Publicerad: 7 nov. 2025, kl. 11:10
Kvinnan sköts ihjäl i oktober 2024. Foto: Pontus Lundahl/TT

Kvinnan som mördades i Stockholmsförorten Akalla var i 60-årsåldern och anhörig till en person kopplad till ett kriminellt nätverk i området.

Mannen har erkänt mord under rättegången – men hävdat att han agerat under hot och stark påtryckning. Han döms i Solna tingsrätt till livstids fängelse för mord och mordförsök.

”Mordet har föregåtts av planering och det är fråga om flera skott som avlossats mot kvinnan, varav två har träffat i hennes huvud. Omständigheterna är så försvårande att någon annan påföljd än livstid inte kan komma i fråga", säger domaren Alexander Nilsson enligt ett pressmeddelande.

Långa fängelsestraff

Mannen döms tillsammans med en man i 50-årsåldern och en kvinna i 30-årsåldern som ska ha hjälpt skytten att köpa kläder inför mordet, och agerat chaufför.

Kvinnan döms till elva år och tio månaders fängelse för medhjälp till mord och mordförsök. Mannen i 50-årsåldern döms även han för medhjälp till mord och mordförsök till fängelse i tretton år och tio månader.

Försökte döda en till

Dagen då kvinnan mördades besökte mannen flera adresser i Stockholmsområdet, med syfte att skjuta den som öppnade. Under förmiddagen ringde han på hos en kvinna i en annan förort i nordvästra Stockholm. Hon var hemma och såg mannen stå utanför med en pärm i handen – men valde att inte öppna dörren.

Alla tre ska betala skadestånd till den mördade kvinnans anhöriga, och till kvinnan som utsattes för mordförsöket.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons