— Det blev en besvikelse. Jag saknar skarpare skrivningar om att fasa ut fossila bränslen. Att ha det i avtalet är det som spelar roll. Det hade både Sverige och EU velat se, så vi är mycket besvikna på utfallet, säger hon till TT.
Pourmokhtari riktar framför allt kritik mot Brasiliens vändning i frågan om utfasningen av fossila bränslen.
— Jag är mest besviken på att det brasilianska ordförandeskapet först lade fram en tydlig färdplan för utfasning av fossila bränslen, ett ljus i tunneln. Men sedan lät man sig motas tillbaka av Brics-koalitionen tillsammans med Gulfstaterna.
— Så det är den största besvikelsen, att den här färdplanen för utfasning av fossila bränslen inte finns där, säger Pourmokhtari vid Liberalernas landsmöte.
Samtidigt ser hon inte avtalet som ett baklag.
— Från EU:s sida hade det varit värre att säga nej till överenskommelsen. Det är inte det kliv framåt som vi hade behövt, men inte heller ett bakslag där det försämrats jämfört med förra året.
Tillsammans med bland andra Tyskland och Finland har Sverige det senaste dygnet fokuserat på formuleringar som kan vara förbättringar utifrån hur det tidigare utkastet såg ut och bland annat fått med det som kallas UAE-konsensus, det klimatavtal som slöts i Dubai för två år sedan om en utfasning av fossila bränslen.
— Man gjorde några förbättringar i slutet, exempelvis att man benämner den överenskommelse vi hade i Dubai, och att man nämner gapet i Parisavtalet, men vi hade behövt skarpare formuleringar, säger klimatministern.




