Läget är dystert för L. Opinionsstödet ligger runt två procent, medlemmar har minskat med 2 000 under Tidösamarbetet och nu visar mätningar att väljarnas förtroende för L i partiets paradgren – skolan – sjunker.
Men efter helgens landsmöte tror partiledningen på en vändning. Den hoppas att diskussionen om relationen till SD ska kunna läggas åt sidan och att väljarstödet ska öka när man får prata sakpolitik, framförallt skolpolitik, i stället.
Men statsvetaren Johansson Heinö, förläggare på borgerliga tankesmedjan Timbro, är tveksam till att L nu kommer undan regeringsfrågan.
— Man har prioriterat en linje som partiet kan enas kring, på bekostnad av att det blir väldigt otydligt, säger han.
Ja och nej
Landsmötets beslut innebär att L säger ja till fortsatt samarbete med SD, men nej till att släppa in SD i en regering.
— Journalister kommer fortfarande att fråga och väljarna kommer att uppfatta att det är otydligt, säger Johansson Heinö.
Han pekar på att otydligheten riskerar att leda till att partiet ändå inte får prata sakpolitik och att L riskerar gå miste om viktiga moderata stödröster i valet. Stödröster som kan behövas för att L inte ska falla ur riksdagen.
— Det är inte kört än, säger dock Johansson Heinö.
— Små partier får större utrymme i valrörelsen. Gör man en bra valrörelse så kan man lyfta, det har hänt många gånger.

Spelplan kan ändras
Om Tidöpartierna skulle få majoritet i valet, kan regeringsbildningen bli betydligt svårare än 2022. Då hade SD inget absolut krav på att få sitta i regeringen.
— Nu har de dragit ett streck till, samtidigt som L behåller sitt. Så på så sätt är det svårare, säger Johansson Heinö.
Men valresultatet för de olika Tidöpartierna kan ändra spelplanen. Johansson Heinö pekar på att det kanske inte är självklart att SD står fast vid sitt krav om partiet skulle backa kraftigt. Eller att M vill bilda en regering med SD om partiet blir mycket större än M.
Johansson pekar också på att om regeringsbildningen drar ut på tiden, statsministerkandidater röstas ned i riksdagen och ett extraval närmar sig så ”föds en ny logik", som gör att partier kan backa från fastlagda röda linjer.
— Det är klart att i ett sådant läge får alla partiledare ett förstärkt mandat för att lösa läget och komma överens, säger Johansson Heinö.



.jpg)
