Nyheter24
Annons

Hovrätten: Brottsligt att kalla en domare "lilla rövhålet"

Publicerad: 6 mars 2026, kl. 11:27
Uppdaterad: 6 mars 2026, kl. 11:54
Foto: Johan Nilsson/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

En kvinna kallade en domare vid Kristianstads tingsrätt för ”lilla rövhålet”. Hovrätten över Skåne och Blekinge dömer henne nu för förolämpning av tjänsteman.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brottsligt att kalla Hovrätten "lilla rövhålet"

Tillmälet, som riktades till domaren i ett mejl till tingsrätten, går enligt tingsrättens dom som nu fastställs över gränsen för "vad en rådman i sin myndighetsutövning har anledningen att tåla”. 

Påföljden bestäms till 40 dagsböter.

I flera tidigare hovrättsdomar har personer friats. Svea hovrätt friade tidigare i år en tonårskille som kallat en polisman för ”kuksugare” och Hovrätten för västra Sverige friade en man som kallade en poliskvinna för ”jävla polisfitta”.

Så vitt känt är domen från Hovrätten över Skåne och Blekinge den första fällande hovrättsdomen för förolämpning av tjänsteman, som blev ett brott förra sommaren.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons