I Nyheter24:s rapportering om Göteborg - Sveriges farligaste stad, uttalar sig polisen om avrättningar, bilbränder och skottlossningar.
De alltmer maffialiknande kriminella nätverken samt den ständigt ökande tillgången på vapen pekar på en ny typ av situation som oroar. Samtidigt då kriminaliteten även sprider sig bland ungdomar.
Hur ser det ut i toppen av de kriminella kretsarna i Sverige? För ett halvår sedan offentliggjorde Rikskriminalpolisen den så kallade Ikaroslistan över Sveriges 16 mest efterspanade brottslingar. Det rör sig om internationellt efterlysta mördare, knarkhandlare, utpressare och mordbrännare med mera.
Av de ursprungliga 16 namnen har två namn fallit bort genom gripanden. Det senaste tillskottet på listan, Philip Holst-Cappelen, greps även han i februari i år.
Se bildspel samt videoklippet om Ikaroslistan.