SVERIGE. Valborgshelgen bjöd på strålande solsken och en känsla av att sommaren var på väg. Men låt er inte luras. Under natten till fredagen väntas nämligen snön återigen vara tillbaka, rapporterar SVT.
Snöfallet kommer att äga rum i Norrland och delar av Svealand. Enligt klimatexperten och ordförande för Swedish Weather & Climate Center, Martin Hedberg, är det däremot svårt att förklara vad det växlande vädret kan bero på.
– Just snöfall i maj är inte särkskilt vanligt men det är inte heller ovanligt att vädret varierar fram och tillbaka, säger han till Nyheter24.
Kan det vara en klimatförändring?
– Klimat handlar om statistik så det går inte att avgöra ännu. De tydligaste tecknen på klimatförändring är att medeltemperaturen stiger över hela jorden, svarar Hedberg och fortsätter:
– Så de här växlingarna vi ser i extrema punkter måste man se över i en helhet och inte bara i Sverige utan på flera platser.
Enligt SVT kan det handla om ett par decimeter nysnö i Norrland.