STOCKHOLM. Under de senaste åren har det blivit enklare att skaffa droger, skriver Metro.
Enligt stockholmspolisen har den traditionella langningen av narkotika på gatorna mer eller mindre börjat försvinna. Numera sker den olagliga droghandeln - främst bland huvudstadens unga - allt oftare via sociala medier; kontakter och telefonnummer som cirkulerar runt i bekantskapskretserna.
Detta har lett till ett motstånd för polisen och deras kamp mot narkotika.
– Det har ökat kraftigt och är ur vår synvinkel den negativa utvecklingen av sociala medier. Möjligheten att nå varandra och hitta information om hur man ska gå tillväga för att knarka är enorm, säger Sofia Henriksson, förundersökningsledare vid länsnarkotikarotelns ungdomssektion, till Metro.
– Det är lättare att få tag på cannabis i dag än alkohol. De flesta har ett nummer eller någon kompis som har det. För ett par år sedan åkte man och ställde sig någonstans för att hitta någon att köpa av, säger Henriksson.
Men trots förändringar på upplägget är fortfarande Sergels torg, Gullmarsplan, Fridhemsplan och Liljeholmen som tidigare varit traditionella mötesplatser, att betrakta som viktiga platser för droghandeln, enligt Metro.