Svårtolkade sms och oklara konversationer. Att dejta är ibland onödigt tidskrävande och svårjobbat. Både för dem det berör samt för omgivningen som försöker komma med behjälpliga råd.
– Som kompis vill man alltid väl men det är inte säkert att det blir helt ärligt, säger Karolina Svensson, grundare till sajten Vadmenarhan.se, till Nyheter24.
En sajt dit rådvilla dejtare kan skicka in skärmdumpar på sms och få hjälp att tolka – vad menar han egentligen?
"Inget nytt fenomen att tolka sms"
Tillsammans med kollegan Per Andersen lanserade Karolina Svensson sajten i slutet av januari, och reaktionerna har hittills varit endast positiva.
– Det är ju inget nytt fenomen, det där med att man tolkar sms:sen från någon man dejtar. Man pratar med kompisar och diskuterar hur man ska svara, säger Svensson och fortsätter:
– Om utomstående får kommentera och tolka kan svaren bli ärligare.
Varför blev det just "Vad menar han"?
– För att vi ville ha något som är lätt att komma ihåg.
Finns det inte risk att andra kan känna sig exkluderade?
– Jag är tjej som dejtar killar. Jag har aldrig dejtat någon hen. Men det betyder inte att det bara är tjejer som får höra av sig. Det är killar också som skickar in.
Strikt policy om anonymitet
För att kunna lägga upp ett inlägg och få hjälp att avgöra om dejten är värd att satsa på eller ej krävs det att man registrerar sig med sitt Facebook-konto. Men allt är anonymt. Något Karolina Svensson och Per Andersen är noga med att upprätthålla.
– Vi modererar inga inlägg innan de läggs upp men vi har en strikt policy om att allt måste vara anonymt, inga namn får synas.
Och hittills har det inte varit några problem med taskiga inlägg eller kommentarer.
– Det är en positiv stämning. Vilket är helt fantastiskt med tanke på att det är anonyma användare på nätet.
Hur många användarna som fått hjälp att ta rätt beslut i dejtandet är oklart.
– Däremot så har jag läst i kommentarsfälten att flera tackat för hjälpen och skrivit att det hjälpt, säger Karolina Svensson till Nyheter24.