Nyheter24
Annons

Klart: Frågan om alkoholförsäljning på Max på Medis avgjord

Publicerad: 1 apr. 2026, kl. 18:12
Bild på Max-skylt och folk som jobbar på Max Hamburgare.
I början av året ansökte hamburgerjätten Max om att få sälja alkohol, nu har ett beslut fattats. Arkivbild. Foto: Pontus Lundahl/TT/Henrik Montgomery/TT

Max Burgers är en av Sveriges största hamburgerkedjor och har över 200 restauranger i både Sverige, Danmark, Polen och Norge.

Precis innan pandemin slog Max upp dörrarna till en av kedjans största restauranger hittills. Restaurangen ligger på Medborgarplatsen i centrala Stockholm och erbjuder 260 sittplatser.

Max ansökte om att få sälja starköl

Medborgarplatsen är en plats med flera barer, pubar och restauranger. På helger och kvällar blir det snabbt mycket folk på Max-restaurangen och många vill köpa sig lite natt-mat innan de rör sig hem efter en utekväll.

I mitten av januari ansökte Max-restaurangen om att få börja sälja alkohol till sina kunder, något Nyheter24 rapporterade om då. Restaurangen ansökte om permanent serveringstillstånd från klockan 14.00 till klockan 03.00, söndagar till tisdagar.

Annons
Foto: Pontus Lundahl/TT

Frågan om alkoholförsäljning på Max avgjord

Varken Socialförvaltningen eller polisen var positiva till ansökan. De menade att det ofta är barn och ungdomar på platsen och att risken att någon under 18 år skulle få tag på alkohol var stor. Dessutom var företrädarna för Max inte 20 år fyllda heller, vilket är ett krav enligt alkohollagen.

Nu har ärendet behandlats av socialnämndens tillståndsutskott. Politikerna valde att gå på förvaltningens linje och ansökan avslogs därför. Det blir alltså ingen starköl på Max i sommar, vilket Mitt i var först att rapportera om.

Det är inte första gången Max ansöker om att få sälja alkohol på menyn. År 2019 ansökte kedjan om serveringstillstånd på restaurangen Krysset i Skellefteå, men fick även då nej. Däremot kan man köpa alkohol på Max restaurang på Arlanda.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons