Arla började sälja sin rosa mjölk vecka 15 och på bara några dagar tog mjölken slut i hela landet. Den rosa mjölken är en av Arlas sommarnyheter och kommer säljas till och med vecka 37 i år.
Arlas rosa mjölk är en svensk mjölk med smak av solmogna jordgubbar. Den är rosa, precis som förpackningen, och passar både att dricka som den är, blanda i smoothie, gröt eller laga pannkakor på.
Kunderna blir nostalgiska av jordgubbsmjölken
Mjölken blev direkt viral i sociala medier och alla vill testa den nya rosa mjölken. För många är rosa mjölk med smak av jordgubbar något nostalgiskt.
Många kopplar den rosa mjölken till det klassiska barnprogrammet "Charlie och Lola" som gick på SVT Barn tidigt 2000-tal, där huvudkaraktären Lola ofta drack just rosa mjölk. Det är även många som växt upp med Arlas Muu-mjölk från 1990-talet som vill dricka den nya mjölken.

Då kan du köpa Arlas rosa mjölk igen
Efterfrågan på den nya mjölken har varit så hög att den på mindre än en vecka hann ta slut hos leverantören. Nu ekar hyllorna tomma och Ica vittnar om hur de dagligen får frågor om mjölken och när den kan tänkas komma tillbaka.
Nyheter24 har pratat med Max Wallenberg, presschef på Arla Sverige, om när mjölken kommer tillbaka till butikerna.
– Vi räknade med en sommarhit, men intresset har överträffat våra högt ställda förväntningar och i flera butiker tog den slut snabbare än vi hann säga rosa, säger han till Nyheter24 och fortsätter:
– Nu går vårt mejeri i Linköping på högvarv – håll ut, snart fyller vi kylarna igen.
Enligt uppgifter kan mjölkkylarna börja fyllas på igen redan under vecka 16.




