Nyheter24
Annons

Sveriges sämsta McDonalds stänger 1 maj – det är anledningen

Publicerad: 16 apr. 2026, kl. 09:09
Bild på en  McDonalds-skylt och pommes frites.
Den 1 maj stänger Sveriges sämsta McDonalds ner för gott. Genrebild. Foto: Erik Simander/TT/Paul Sancya/TT

Sverige har just nu 230 McDonalds-restauranger. Och av alla dessa restauranger har McDonalds i Töcksfors rankats som landets allra sämsta vid flera tillfällen. 

Restaurangen har vid flera tillfällen fått skarp kritik av kommunens miljöinspektörer för sina allvarliga hygienbrister gällande städning mathygien.

Svart tillväxt i ismaskinen

Vid en inspektion hittade miljöinspektörerna bland annat ingrodd smuts och skräp på golven och "svart tillväxt" både på väggarna och i restaurangens ismaskin. Dessutom hittade man gömda cigarettpaket i anslutning till matberedning och i personaltoalettens golvbrunn hittades ett udda fynd, skriver Wermlands nya tidningen.

Annons

Jessica Ekenbäck, bygg- och miljöchef i Årjängs kommun, ser allvarligt på hur verksamheten har skötts.

– Den har brustit rejält och det under en längre tid. De kontroller som vi har gjort sker i stort sett alltid utan förvarning och är en ögonblicksbild av läget vid en restaurang. Men i efterhand har bristerna rättats till, förklarar hon för tidningen.

Foto: Erik Simander/TT

Den 1 maj stänger Sveriges sämsta McDonalds

Men enligt ägaren Patrik Hjelte beror stängningen inte på kritiken eller titeln "Sveriges sämsta McDonalds", utan på att gästerna blivit färre och att man inte har samma kundunderlag som innan pandemin. Därför väljer ägaren att lämna lokalerna den 1 maj, i samband med att hyresavtalet för verksamheten löper ut.

Annons

– Det beror på att vi upplever ett minskat kundunderlag vid restaurangen. Samtidigt går vårt kontrakt med Töcksfors handelspark ut nu och då väljer vi att inte förlänga det. Det innebär även att vi erbjuder vår fasta personal, totalt fyra personer, möjlighet till fortsatt anställning inom våra andra restauranger, säger ägaren till tidningen

Han säger även att personalen i restaurangen varit fantstisk och att han själv inte anser att de är Sveriges sämsta McDonalds.

– Det anser vi inte. Vi har och har haft fantastisk personal i Töcksfors och vi har investerat stora summor i vår restaurang där. Och vid den senaste kontrollen nu för några veckor sedan hade vi ett prickfritt resultat, säger han till Wermlands nya tidningen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Sveriges sämsta McDonalds stänger 1 maj – det är anledningen