Nyheter24
Annons

Dieselpriset rusar – så mycket dyrare blir resan nu

Publicerad: 1 apr. 2026, kl. 12:34
Bilkö och drivmedel.
Det är dyrt nu. Foto: Pontus Lundahl/TT & Johan Nilsson/TT

Både påsken och våren närmar sig – och för många väntar långa bilresor genom landet. Men i år kan det bli en betydligt dyrare historia än vanligt. 

Nya siffror visar att kostnaderna har skjutit i höjden på kort tid. Frågan är nu hur hårt det slår mot plånboken?

Foto: Johan Nilsson/TT

Över 40 procent dyrare bilresor nu

Att köra bil i påsk har blivit betydligt dyrare jämfört med tidigare i år. På några av de mest populära ressträckorna handlar det i snitt om cirka 550 kronor extra för en tur- och returresa.

Annons

På längre sträckor är skillnaden ännu mer påtaglig – där kan bränslekostnaden öka med över 1 000 kronor.

Bakgrunden är att dieselpriset har stigit kraftigt under mars månad, vilket snabbt slår igenom i hushållens resekostnader.

Foto: Magnus Andersson/TT

Kraftig ökning vid pumpen

När literpriset går från 16,79 kronor till 24,14 kronor blir effekten tydlig.

Annons

– Våra siffror visar tydligt att det adderas en ganska stor extra kostnad vid pumpen inför påskresan, pengar man såklart hellre hade lagt på något annat, säger Marcus Sätherström, ekonomiskribent på Plus1, i ett pressmeddelande.

För en vanlig familj som kör sträckan Stockholm–Sälen tur och retur ökar bränslekostnaden från 940 kronor till 1 351 kronor, vilket innebär en ökning med 411 kronor.

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Resorna som drabbas hårdast

Ju längre resan är, desto mer märks prisökningen.

Annons

Ett tydligt exempel är sträckan mellan Göteborg och Umeå tur och retur, där kostnaden för diesel blir hela 1 019 kronor högre än tidigare. Men även kortare resor påverkas. Exempel på resor kan bland annat se ut så här:

  • Halmstad till Jönköping tur och retur: 188 kronor mer
  • Stockholm till Göteborg: cirka 480–550 kronor mer
  • Stockholm till Båstad: cirka 480–550 kronor mer
Foto: Erin Hooley/AP/TT

Lösningen? Jämför och planera rätt

Undersökningen är gjord för att visa hur prisförändringar faktiskt påverkar vardagsekonomin.

Annons

– När människor förstår kostnaderna nedbrutet per resa blir det enklare att planera, jämföra alternativ och fatta smartare ekonomiska beslut även i påsk, fortsätter Marcus Sätherström.

Beräkningarna baseras på:

  • Dieselpriser från 1 februari (16,79 kr/l) och 31 mars (24,14 kr/l)
  • Faktiska tur- och returavstånd på vältrafikerade påsksträckor
  • En genomsnittlig bränsleförbrukning på 0,7 liter per mil

Källa: Plus1

Foto: Johan Nilsson/TT

Fortfarande billigare än tåget

Trots de ökade kostnaderna är bilen i många fall fortfarande det billigaste alternativet – särskilt om man är flera som reser tillsammans.

– Tyvärr är bilen fortfarande billigare än tåget på många av de här sträckorna, framför allt om man är flera som åker tillsammans. Kanske finns det fler i din stad som också ska hem över påsk, kolla med dem, så går det att dela på kostnaden för drivmedel, avslutar han i pressmeddelandet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons