Vid fyratiden svensk torsdagsmorgon kom till slut ett besked från den ryske presidenten Vladimir Putin:
— Jag har fattat beslutet om en militär insats.
I ett tv-sänt tal uppmanade Putin Ukraina att lägga ned sina vapen och varnar andra länder från att blanda sig i. Annars väntar "konsekvenser som man aldrig tidigare skådat".
Explosioner runtom i Ukraina
Bara minuter efter att talet sänts rapporterades explosioner på flera håll i Ukraina.
Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba skriver på Twitter att Ryssland har inlett en fullskalig invasion av Ukraina.
"Ukrainska städer är under attack. Det här är anfallskrig. Ukraina kommer att försvara sig och vinna. Världen kan och måste stoppa Putin. Tiden för att agera är nu".

Kievbon Natalie: "Hörde smällar"
Explosioner har rapporterats i bland annat närheten av huvudstaden Kiev och landets näst största stad, Charkiv. Även på flera andra håll i landet rapporteras om smällar.
Natalie Gryvnyak bor i Kiev och berättar för TT att hon vaknade av smällar och skrik tidigt på morgonen.
— Jag hörde ljudet och började läsa på Facebook. Alla säger att de hörde smällar från olika delar av Kiev, Charkiv och så vidare, säger hon.
Hon säger sig vara överraskad över att Kiev attackeras.
— Jag trodde aldrig att de skulle attackera Kiev. Jag trodde att de kanske skulle anfalla i öst, säger hon.
— Närmaste skyddsrum är tunnelbanan som är tio minuter bort. Vi har börjat packa våra väskor, men jag vet inte vad jag ska göra, säger hon.

Förutom Kiev, där flyglarm rapporterats ljuda under tidig morgon, har explosioner rapporterats från bland annat Charkiv, Kramatorsk och Mariupol. Sirener uppges ljuda i Lviv också.
Ukrainas krisberedskapsmyndighet uppger att attacker skett i tio regioner, främst i öst och syd, däribland har flygplan träffats på flygplatser, rapporterar The New York Times.
Ryssland uppger att man riktar in sig på militära mål med precisionsvapen, och att man undvikit befolkade områden.
Ukraina inför krigslagar efter ryska attacken
Putins tal hölls samtidigt som FN:s säkerhetsråd håller ett extrainsatt möte om krisen. Mötet i säkerhetsrådet, som hålls på Ukrainas begäran, och där Ryssland för närvarande håller i ordförandeklubban, startade vid 03.30 svensk tid.
— Jag har bara en sak att säga, från djupet av mitt hjärta: President Putin, stoppa dina soldater från att attackera Ukraina. Ge freden en chans. Tillräckligt många har redan dött, sade generalsekreterare António Guterres i sitt öppningsanförande.
Ukrainas president Zelenskyj: "Redo för allt"
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj säger att han har talat med USA:s president Joe Biden och att USA samlar internationellt stöd.
— Ingen panik. Vi är starka. Vi är redo för allt, säger Zelenskyj.
I ett tal till folket föregående dag sade han att Ukrainas folk och regering vill ha fred och att han försökt att få tag på Putin på telefon, utan att lyckas.
— Resultatet: Tystnad, sade Zelenskyj.
Joe Biden: "Oprovocerad och orättvis attack"
USA:s president Joe Biden säger i ett uttalande att Ukraina utsatts för en "oprovocerad och orättvis attack av ryska militära styrkor", och att världen kommer att hålla Ryssland ansvarigt.
Regeringssajter i Ukraina ligger nere
CNN rapporterar under natten att flera regeringssajter inte går att nå och att ryska medier rapporterar om påstådda artillerianfall från ukrainsk sida. Från amerikanskt håll påminde man om så kallade falsk flagg-attacker, som kan användas som svepskäl för ett anfall.
Krisen i Ukraina trappades upp när Rysslands president Vladimir Putin i måndags erkände utbrytarregionerna i Ukraina som självständiga. I flera månader har Ryssland ansamlat stora militära styrkor i närheten av gränsen mot Ukraina.