Ryssland har under torsdagsmorgonen gått in med en militär offensiv i Ukraina. Explosioner har hörts i bland annat Kiev och Odessa.
Här är allt vi vet om läget i Ukraina just nu.
Måndag, 21 februari – Ryssland erkänner Donetsk och Luhansk som självständiga
Efter en längre tid av strider och oroligheter meddelar Rysslands president Vladimir Putin att landet erkänner de ukrainska utbrytarregionerna Donetsk och Luhansk som självständiga. Beskedet mottas med oro av omvärlden och en fullskalig invasion anses nära förestående.
Torsdag, 24 februari – Ryssland påbörjar militär insats i Ukraina
04.00, svensk tid: Vladimir Putin framträder i ett tv-sänt tal och meddelar:
— Jag har fattat beslutet om en militär insats.
Putin uppmanade vidare Ukraina att lägga ned sina vapen och varnade andra länder från att blanda sig i. Annars väntar "konsekvenser som man aldrig tidigare skådat".
Angrepp i Luhansk, Sumy, Charkiv och Zhytomyr
Exakta uppgifter om var, när och hur de ryska trupperna rör sig är svåra att bekräfta. Enligt flera internationella nyhetsbyråer har ryska marktrupper gått in i Ukraina från såväl Ryssland som Belarus. Angrepp sker i de ukrainska städerna Luhansk, Sumy, Charkiv, Zhytomyr.
Den ukrainske utrikesministern Dmytro Kuleba skriver på Twitter att Ryssland har inlett en fullskalig invasion av Ukraina.
"Ukrainska städer är under attack. Det här är anfallskrig. Ukraina kommer att försvara sig och vinna. Världen kan och måste stoppa Putin. Tiden för att agera är nu".
Omvärlden fördömer Rysslands invasion i Ukraina
Omvärlden fördömer samtidigt Putins agerande. EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen:
— Återigen dör oskyldiga kvinnor och män. Vi fördömer den här barbariska attacken och de cyniska argumenten bakom den. Vi kommer att hålla president Putin ansvarig för det här. Vi kommer senare i dag att presentera massiva och riktade sanktioner.
Analytiker och experter försöker samtidigt svara på vad som väntar härnäst. Martin Kragh, biträdande chef för Centrum för Östeuropastudier och seniorforskare vid Utrikespolitiska institutet, säger:
— Vi vet ännu inte vilka mål Putin har satt för sin militära operation, men det är alldeles uppenbart att han inte avser att stanna vid de två enklaver han redan ockuperat sedan 2014.